Leden 2014

Už ti rozumím! - seminář o autismu 20.2.2014

30. ledna 2014 v 17:07 Pozvánky na akce
Vážení přátelé,

dovolujeme si vás pozvat na již druhé letošní setkání sdružení Už ti rozumím! Tentokráte jsme spojili síly s občanským sdružením APLA (Asociace pomáhající lidem s autismem APLA Praha, Střední Čechy, o.s.) a budeme se věnovat problematice autismu a Aspergova syndromu - tj. poruchám autistického spektra z pohledu pečujících.

V první části přednášky (teoreticko-praktickém úvodu do problematiky) bude účastníkům semináře zážitkovými metodami přiblíženo myšlení lidí s těmito poruchami a z toho plynoucí nápadnosti v chování a nečekané reakce, se kterými se u lidí s PAS často setkáváme.

Ve druhé části přednášky budou probírány různé formy problémového chování, se kterými se rodiny v každodenním životě s osobou s PAS potýkají, a hledání možností jejich řešení. Přednáška bude vedena interaktivní formou, účastníkům bude dán prostor pro dotazy.

Seminář povede psycholožka Mgr. Veronika Šporclováa stejně jako v roce 2013, i letos bude na přednáškovou část navazovat dostatečně velký prostor pro diskusi. Využijte možnosti zeptat se odborníka, ale i ostatních účastníků, na jejich zkušenosti. Sdílejte spolu s námi své příběhy a pojďme se vzájemně podpořit.

Setkání se bude konat ve čtvrtek 20. února 2014 v prostorách Domu armády Praha (DAP) na adrese Vítězné náměstí 4/684, Praha 6, a to od 17,00 hodin.
Cena semináře činí 250,- Kč. Platbu můžete provést předem na náš účet nebo v hotovosti přímo na místě, před konáním akce.
Přihlásit se můžete pomocí formuláře na stránkách sdružení www.uztirozumím.cz.

Těšíme se na setkání!

S pozdravem,
Iva Strachotová
koordinátorka sdružení UŽ TI ROZUMÍM!
Webové stránky
Facebook
UŽ TI ROZUMÍM! je občanské sdružení, které pomáhá všem, kdo pečují o osoby s handicapem či s jinými problémy nebo mají v rodině závislost či vážnou nemoc. Je tady pro rodiče s handicapovanými nebo problematickými dětmi (dospívajícími i dospělými), je tu pro sourozence, ostatní blízké členy rodiny, ve které se objevila závislost nebo vážná nemoc, pro pečovatele, pěstouny a náhradní rodiče, vychovatele a pedagogy, asistenty handicapovaných. Zkrátka pro všechny, kdo pečují o osoby s handicapem nebo problémy a potřebují pomoc a podporu.

Sdružení Vlastní cestou hledá dobrovolníky na kurzy plavání

29. ledna 2014 v 16:39 Dobrovolnictví
Dobrý den,

na kurzy plavání hledáme dobrovolníky, kteří by mohli pravidelně chodit každý čtvrtek od 19-20 hodin do Tyršáku.

V současné době bychom velmi potřebovali alespoň jednoho mladíka ochotného pomoci mužům s mentálním postižením v pánských šatnách. Za odměnu je pak možné si zaplavat zdarma a potrénovat tak na zápočet z plavání. :-)

Zájemci o užší a dlouhodobější spolupráci se sdružením Vlastní cestou se mohou o dalších možnostech informovat na webových stránkách http://www.vlastnicestou.cz/?menu=dobrovolnici


Bc. Jana Draslarová
Sdružení Vlastní cestou
jana.draslarova@vlastnicestou.cz


PS: Sdružení Vlatní cestou : Pomáhat nás baví nově najdete i na facebooku.


Maraton s roztroušenou sklerózou - poptávka po dobrovolnících

29. ledna 2014 v 11:19 | JiVa |  Dobrovolnictví
Rádi uveřejňujeme velice zajímavou nabídku zejména pro studenty TVS OSP a fyzioterapie.

V pátek 7. 3. v průhonické sokolovně proběhne 24-hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou.
Naši studenti mají možnost se akce zúčastnit a podpořit ji:
- dobrovolnou pomocí při organizaci (co kde je třeba přesunout, vyřídit, pomoci...)
- sestavením vlastního týmu (počet 4 - 12), který by cvičil v nočních hodinách
- poskytováním masérských služeb dle potřeby (pro studenty po absolvování výuky masáží).

Kromě dobrého pocitu z takové akce jim bude odměnou i značný odborný přínos. Rehabilitace osob s roztroušenou sklerózou prochází v posledních letech intenzivním vývojem. Rehabilitační cvičení jsou aplikována na základě neurofyziologických principů a v obdobích remisí se nevyhýbají ani silovým a dynamickým prvkům. Tedy, je stále co se učit a nejlepší možnost učit se je zážitkem. :-)


Bližší informace o akci poskytne paní Jana Vojáčková z Nadačního fondu IMPULS, který tento maraton podporuje. (janavojackova@gmail.com)


A zde několik oficiálních informací:
Již třetí ročník 24 hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) se uskuteční letos v březnu. Začne v pátek 7.3. 2014 v 17 hodin a poběží nepřetržitě do soboty 8.3. do 18.00 hodin v Sokolovně v Průhonicích. Organizuje ho Nadační fond IMPULS, který jako jediný nadační subjekt v České republice podporuje léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou (RS).
MaRS je 24hodinový maraton, během kterého cvičí pacienti s roztroušenou sklerózou. Jednotlivé týmy se střídají po hodině v posilovně při štafetovém cvičení. Maraton iniciovali v roce 2012 samotní pacienti, kteří cvičí spolu s rodinnými příslušníky, přáteli, fyzioterapeuty, lékaři a známými osobnostmi. Letos se k nim poprvé připojí i firemní týmy, které mohou být v počtu od čtyř do dvanácti osob. Princip firemního teambuildingu umožňuje nákladovou úhradu startovného, které je pro jednoho účastníka 2.000,- Kč.
Mottem MaRSu 2014 je skládačka (puzzle) - ke cvičení v Praze se formou štafety připojí jednotlivé regiony po celé republice. Spojení zajistí telemosty. MaRS letos zahájí ukázka cvičení České obce sokolské. Ukončením akce bude odměňování účastníků a závěrečný koncert.
Finanční výtěžek maratónu bude využit k nákupu rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS.

Přijďte podpořit MaRS a podpoříte tak nemocné s RS!

Více v přiloženém letáku. O předešlých ročnících se dozvíte na facebooku.

Jana Vojáčková
NF IMPULS


Cvičit se bude i v dalších regionech ČR.
Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Kyjov, Lomnice nad Popelkou, Ostrava, Poděbrady, Sezimovo Ústí, Ústí nad Orlicí.

Cesta za snem - čtyřdenní cyklistický maraton s aktivním zapojením osob se ZP

28. ledna 2014 v 13:21 Pozvánky na akce

Po úspěšné realizaci čtyř velkých cest vozíčkáře Heřmana Volfa po Evropě na speciálním kole přichází realizační tým občanského sdružení CESTA ZA SNEM s dalším projektem, jehož cílem je integrace osob se zdravotním postižením mezi zdravé v rámci sportovních aktivit.
Princip plánované cyklistické "pouti" spočívá ve zdolání celkové vzdálenosti kolem 2222 km dlouhé mezi startem v Praze, pak nejvzdálenějším bodem u slovenského města Košic a cílem v Praze a to v limitu 111 hodin.
Na trase bude připraveno 14 kontrol, kterými musí cyklisté projet, ale rozhodnutí kudy cesta povede, bude jen na týmu. Akce se zúčastní čtyř nebo osmičlenná družstva s tím, že v týmu bude alespoň jeden cyklista s handicapem. Každý tým si bude volit nejen svou vlastní trasu, ale důležitá bude také strategie. Na trati totiž bude jen jeden člen týmu, případně dva. Rozhodující tedy bude také střídání a předávání štafety.
Cyklista může být vystřídán například po 20 km jízdy, ale také po 100 nebo 150 km. Vše záleží na obtížnosti trasy a rozložení sil. Jednou z podmínek pro každého člena týmu je nutnost ujet během celé akce minimálně 100 km. Štafetovým kolíkem bude satelitní vyhledávací zařízení, které každý z jezdců poveze na svém kole. Zařízení bude zaznamenávat trasu k pozdějšímu vyhodnocení a zároveň si bude moci aktuální pozici i ujetou trasu kdokoli prohlédnout na interaktivní mapě na webu www.111hodin.cz, a to v reálném čase.

2. ročník se uskuteční na přelomu července a srpna 2014. Start je naplánován na 30.7. v 8 hod ráno v Praze , cíl bude 3.8. v Praze - během celého dne.
Sportovní aktivity, jako prostředek integrace a spolupráce, jsou ideálním a v podstatě i přirozeným způsobem, jak bořit bariéry. Naším záměrem, a také cílem projektu, je opět pomoci konkrétně určité skupině osob se zdravotním postižením. Ve spolupráci s rehabilitačními ústavy, které budou kontrolními body, bude vybráno 20 klientů buď krátce po úrazu nebo těch, kteří mají problém s integrací do společnosti a motivací k aktivnímu životu. Pro ně bude v září připraven motivační zážitkový víkend. Jejich společníky budou také účastníci maratonu, kteří se budou chtít společně do aktivního víkendu zapojit, pomoci handicapovaným nalézt životní elán, vyzkoušet si spolupráci s čerstvými vozíčkáři při sportovních aktivitách v přírodě.
Generálním partnerem cyklo maratonu se stala společnost OPEL Česká a Slovenská republika a jejich projekt OPEL HANDYCARS, zajišťující mobilitu zdravotně znevýhodněným.
Pokud máte zájem závodu se zúčastnit - buď jako jednotlivec, nebo jste schopni postavit celý tým - neváhejte a ozvěte se nám na email volf@cestazasnem.cz .
© CESTA ZA SNEM o.s., 2013

image

Brigáda - pomoc vozíčkáři s přesunem po Praze

27. ledna 2014 v 17:08 Brigády a zaměstnání
"Invalidní úředník z Řep hledá asistenci na úterní odpoledne pro dopravu ze zaměstnání (Jungmannova 29) do bydliště, pro přípravu jídla, stejně jako k zastání drobných úkonů v domácnosti i na pracovišti, popřípadě k plnění dalších úkolů dle konkrétních situací a potřeb. Výše nastíněná služba, placená ve smyslu zákona o sociálních službách, si pravděpodobně vyžádá cca 90 minut."
Kontakt: 737 277 625.

Seminář Cviky pro zdraví - pozvánka na seminář

23. ledna 2014 v 9:09 Kurzy a semináře
… aby práce nebolela


Využití Cviků pro zdraví v praxi cvičitele, fyzioterapeuta, trenéra.

Cviky pro zdraví je webový portál zaměřený na prevenci a nápravu zdravotních problémů z dlouhé práce vsedě (nejen u počítače).

Datum konání semináře:
Sobota 8. 2. 2014 od 10 do 16.30 hodin.
V příloze je závazná přihláška. Prosíme o její vyplnění a odeslání co nejdříve. Děkujeme.

Místo konání:
Ústav tělesné výchovy a sportu na ČVUT, Pod Juliskou 4, 160 00 Praha 6, zasedací místnost v 1. patře (hned za schody vpravo).
Dopravní spojení: z konečné metra A Dejvická, výstup z metra vlevo na stanici autobusů směr Suchdol. Bus č. 147, 107, 160, 355, 116, výstup vždy zastávka Čínská. Pod hotelem Crowne Plaza zabočte vlevo do ulice Pod Juliskou, vpravo na konci ulice je budova ČVUT (hlavní vchod).
Program semináře:
10.00-11.20 1. blok
Úvod, představení projektu: Cviky pro zdraví jako Váš nový pomocník a inspirátor. Organizace webu Cviky pro zdraví, teorie, ergonomie pracovního prostředí, správné sezení, zdravý režim práce.
Představení projektu Cviky pro zdraví včetně novinek. Stránky současně slouží jako metodický materiál k tomuto semináři i jako podpora při přípravě na vaše hodiny ZTV.
Stručná lékařská charakteristika poruch pohybového systému a vysvětlení změn na pohybovém systému při dlouhodobé práci vsedě.
Ergonomie pracovního prostředí - jak si správně zařídit počítačové pracoviště, aby si pracující neničil záda. Nejčastější chyby, tipy pro lepší uspořádání.
Režimová opatření pro pracující vsedě, podporující zdravou práci včetně novinky z listopadu 2013 -opatření pro zdravé oči na speciálním novém webu. Nácvik správného sezení jako nejdůležitější výchozí polohy pro všechny cviky vsedě, včetně triku pro zapojení celého těla do stereotypu sezení. V každém cviku vsedě tak dochází ke komplexnímu zpevnění celého těla, současně také k protažení páteře a k upevnění správného držení páteře a pánve vsedě.
11.20-11.30 přestávka.

11.30-12.45 2. blok
Komplexní otestování pohybového systému jednoduchými cvičebními testy.
Tyto cviky-testy jsou vhodné k použití pro individuální posouzení pohybového systému, ale především jsou koncipovány k užití i do tělocvičny, pro rychlou diagnostiku celé skupiny, je možno je využít pro cvičení a hodnocení ve dvojicích nebo každý zvlášť.
Neztrácí se čas, všichni cvičící hned mají kontrolu, jak na tom jsou, neboť cvičitel průběžně sděluje, jaká je norma, jak vypadá mírná odchylka od normy a jak velmi zkrácený nebo velice oslabený sval. Testy jsou jednoduché a přehledné, některé z nich je cvičitel dokonce schopen diagnostikovat najednou u celé skupiny jedním pohledem.Testy si pod vedením vyzkoušíte a naučíte se tipy pro rychlou diagnostiku chyb v jejich provedení naživo.
Po skončení semináře máte vše k dispozici v metodickém materiálu - na webových stránkách Cviky pro zdraví máte podporu pro případ, že zapomenete, jak přesně test vypadal a jaké bylo jeho vyhodnocení. Cvičící na stránkách je natočen/a na videu při správném provedení testu i během předvedení nejčastějších chyb v provedení.
12.45-13.15 přestávka oběd (možno po dohodě zkrátit)
13.15-14.30 3. blok
Praktické ukázky cviků, programů a sestav pro kompenzaci sedavého zaměstnání.
V 1. části se zaměříme na nácvik základních cviků při problémech v jednotlivých částech těla, ať již uvolňovacích, protahovacích či posilovacích. Vysvětlíme, jaké jsou základní předpoklady pro správný účinek cviků, ukážeme si chyby a kritická místa u nejdůležitějších cviků.
Také rozebereme na cvičebních příkladech vhodné a nevhodné dýchání během cvičení včetně praktických ukázek. Dále procvičíme jednoduchá vhodní cvičení pro krční hrudní a bederní páteř vsedě.
Ukážeme si vynikající tipy pro zpevnění a posilování břišních svalů - a to také přímo vsedě na židli. Dále rozhýbeme paže, naučíme se cviky vhodné jako prevence zánětu karpálního tunelu i dalších problémů se zápěstím. Naučíme se cviky na procvičení nohou vsedě.

14.30-14.45přestávka
14.45-16.00 4. blok
2. část praktické ukázky cviků, cvičebních programů a sestav.
Naučíme se jednoduché a v praxi vyzkoušené cvičební sestavy, vhodné k rannímu protažení, k prodýchání a k přeučení špatného dechového stereotypu, které můžete jednoduše naučit své cvičence.
Dále se naučíme sestavu pro celkový strečink vstoje u židle či stolu, a dále pak sestavu pro celkové uvolnění, komplexní protažení všech svalů a také pro zpevnění středu těla přímo vsedě u počítače.

16.00-16.30 přestávka, dotazy, diskuze. Po skončení bude prostor pro zájemce o poradenství Cviků pro zdraví (možnosti a podmínky oboustranně výhodné spolupráce)
Cena semináře (pro současné a budoucí poradce):
290 Kč dopolední blok, 360 Kč za odpolední blok
600 Kč za celý den
Roční licence ke Cvikům pro zdraví jsou pouze na semináři za zvýhodněnou cenu.
Také knížka Pozdrav monitoru je k zakoupení za zvýhodněnou cenu.
Zvýhodněné poradenské licence.
Pro účastníky zvenčí: 1600 Kč (pro externí zájemce oba semináře, včetně roční licence)

Co s sebou: Cvičební úbor, boty do tělocvičny, ručník.
Těšíme se s Vámi na viděnou. Vlaďka Botlíková (přednášející)

Beach volejbal 24.1.2014 - Orbi pontes

16. ledna 2014 v 12:31 Pozvánky na akce
Srdečně zdravíme v novéme roce a zveme Vás na VOLEJBALOVÝ TURNAJ - v pořadí třetí setkání těch, kteří si chtějí protáhnout tělo a dobře se pobavit. Jedná se o smíšený turnaj osob se sluchovým postižením i zdravé.


Místo: Beachklub Ládví, Praha 8, Chabařovická 4
Datum: 24.1.2014
Začátek: v 16 hodin
Konec: v 18 hodin
Registrace na: skopkova@orbipontes.cz
Těšíme se na opětovná i nová setkání!
Renata + Evča + Oldřiška
ORBI PONTES a Beachklub Ládví


Více informací na minulé pozvánce:

Kurz O rukách 1.2.2014 v CKP Sámova

16. ledna 2014 v 12:28 Kurzy a semináře
Kurz z oboru fyzioterapie funkce Clary-Marie Heleny Lewitové
Anotace odborného kurzu:
Kurz O rukách je aplikací přístupu Clary Lewitové na konkrétní část těla. Navazuje na základní řadu kurzů z fyzioterapie funkce. Základní řada obsahuje čtyři třídenní kurzy (Forma, funkce, facilitace; Pohyb a stabilita; O dýchání a Funkční tape). Absolvování předešlých kurzů NENÍ podmínkou účasti, ale v porozumění přednášeným poznatkům může účastníkům pomoci.
Přístup Clary Lewitové (Fyzioterapie funkce):
Clara Lewitová vyvinula za léta praxe svůj originální přístup, který nazývá fyzioterapie funkce. Při své práci vychází z vnímání a pozorování lidského těla a jeho funkcí. Sleduje, která část těla je v malém, velkém nebo optimálním napětí a jak si stojí ke zbytku těla. Při terapii využívá jemnou techniku doteků, kterými napětí optimalizuje. Stabilizuje klouby, pracuje s chodidly a vnímáním dotyků. Učí pacienta, jak vnímat své tělo a jak s ním zacházet, aby dlouhodobě minimalizoval nebo úplně vyléčil své obtíže. Vždy má na paměti, že terapeut i pacient jsou v neustálém procesu učení se. Každá situace pak dává možnost najít pro pacienta další cestu, jak pracovat se svým tělem.
Mgr. Marek Král:
Vystudoval v roce 2000 magisterské studium fyzioterapie na Karlově univerzitě v Praze se specializací na somatopsychoterapii. Mezi lety 2002 až 2008 působil jako asistující lektor Clary Lewitové při vzdělávání fyzioterapeutů v rámci bc. i mgr. studia na UK FTVS, jakož i na kursech "Fyzioterapie funkce". Od roku 2008 pracuje jako samostatný učitel "Fyzioterapie funkce", přístupu vycházejícího z učení Clary Lewitové v kursech i v rámci výuky bc. i mgr. studentů UK FTVS. V současné době je fyzioterapeutem v soukromé ambulanci "die Praxis", Physiotherapie Thom Kuipers ve Švýcarsku.
Časový harmonogram:
8:00 - 9:00 Prezence účastníků a organizační záležitosti.
9:00 - 10:30 Diagnostika funkčních poruch z tvaru, z palpace a vyšetření vnímání.
10:30 - 11:30 Možnosti terapie: stimulace, relaxace, mobilizace, stabilizace.
11:30 - 12:00 Přestávka.
12:00 - 13:00 Tape, aktivní cvičení, opora. Klinické souvislosti.
13:00 - 13:30 Závěrečné shrnutí a diskuse.
Určeno pro:
Fyzioterapeuty, lékaře, maséry, pohybové terapeuty i další zájemce.
Akreditace:
Na UNIFY ČR byla podána žádost o přidělení souhlasného stanoviska k započítání vzdělávací akce do kreditního systému (4 kredity).
Cena:
1000,-Kč (platba nejpozději do 10.1.2014).
S sebou:
Pohodlné oblečení, psací potřeby, blok.
Více info:

Beachvolejbal a sdružení Vlastní cestou

14. ledna 2014 v 14:00 Pozvánky na akce

Beachvolejbalová benefice již po sedmé podpoří sportování lidí se zdravotním postižením
Nezisková organizace Vlastní cestou přivítá 26. ledna 2014 v areálu Beach Arény na Strahově všechny příznivce sportu. Od 10:30 do 15:30 hodin tady dostanou sportovci s postižením i bez něj příležitost rozhýbat svá těla ztuhlá zimou, popovídat si osobně s předními českými sportovci a podpořit činnost neziskové organizace Vlastní cestou, která se již od roku 2002 zabývá integrací lidí se zdravotním postižením do společnosti.
Patronkami benefice jsou basketbalistky ZVVZ USK Praha reprezentantky Ilona Burgrová a Jana Veselá.

Důvodů, proč podpořit benefici, je podle Ilony Burgrové hned několik: "Beachvolejbalový turnaj přirozenou cestou spojuje a sbližuje lidi s postižením i bez něj. Díky sportu si společně užijeme spoustu zábavy, adrenalinu, ale také podpoříme další pohybové aktivity pro lidi s různými handicapy."

Vyvrcholením benefice bude bohatá tombola, do které věnují zajímavé dary patronky akce i další vrcholoví sportovci. Výtěžek z akce bude věnován na podporu aktivit neziskové organizace Vlastní cestou.
Ředitelka neziskové organizace Jana Draslarová, která se problematikou integrace lidí s různým zdravotním znevýhodněním do společnosti dlouhodobě zabývá, vzkazuje všem váhajícím: "Přijďte si zasportovat, podpořit tak naši činnost a nakazit se nadšením všech sportovců."