Prosinec 2015

Lyžařské akce SKV

11. prosince 2015 v 11:23 Dobrovolnictví
NAŠI MILÍ PŘÁTELÉ,
ZVEME VÁS NA LYŽAŘSKÉ AKCE V ROCE 2016.
Máme připraveno pět termínů. Přidejte se k nám, s vaší pomocí podpoříme sport vozíčkářů.
Naši asistenti mají na akcích hrazené ubytování, polopenzi, vleky, dopravu a pojištění.
Potřebujeme dobré lyžaře. Nejsou však nutné zkušenosti s lyžováním vozíčkářů. Během akcí vás proškolíme.
Od asistentů potřebujeme empatii, trpělivost a taky nějakou tu fyzičku na pomoc s přesuny vozíčkářů a materiálu. Celkově je to ale hračka. :-)
První možnost získat teoretické znalosti o monoski lyžování bude 14.12. od 18.00 na poliklinice Parník. Všem doporučuji!
Gen. Janouška 902/17
198 00 Praha 9
Letošní akce:
5.-9.1. Lyžování v Krušných horách.
Ubytovaní budeme v apartmánech Jurica přímo v městě Boží Dar.
4-.7.2. Běžky v Krkonoších.
Ubytování je zajištěné v příjemném hotelu Harmonie - Lánov, nedaleko Vrchlabí.
17.-21.2. Lyžování v Orlických horách.
Ubytovaní budeme v penzionu Ječmínek v Orlických horách.
2.-6.3. Lyžování pro rodinky v Krkonoších.
Ubytování je zajištěné v příjemném hotelu Harmonie - Lánov, nedaleko Vrchlabí.
21.4.-25.4. Jarní lyžování na ledovci Kaunertal.
Ubytovaní budeme v penzionu Haus Renate.
Na jarní lyžování s námi jezdí již proškolení a zkušení asistenti.
Líbí se vám některý z termínů? Napište mi krunclova@skvpraha.org nebo rovnou zavolejte: 777256053
A ještě něco:
Spojenci -
Pokud byste se chtěli motivovat k vlastnímu sportu a malou částkou podpořit náš klub, máme pro vás projekt "Spojenci". Můžete vymyslet jakoukoliv aktivitu - běh, plavání, týmové turnaje nebo jiné sporty a pak stanovit jakoukoliv částku, kterou byste nám chtěli věnovat vy nebo třeba vaši kamarádi. Budeme ale rádi, když nám třeba pomůžete i s propagací. Vítáme šíření našeho projektu, návrhy a doporučení či aktivní pomoc na různých sportovních akcích.
Zájemci kontaktujte Katku: sedlecka@skvpraha.org. Víc se dozvíte : www.spojenci.cz,
Osobní asistence
Moje kamarádka vozíčkářka shání osobní asistenci na pár dní v týdnu.V Praze Bohnicích. Jde o pomoc s domácností a pětiletou dcerkou. Pokud máte zájem, napište mi, ráda vám po domluvě předám kontakt.
Akční nabídka praktické prezentace paralympijského sjezdového lyžování:
Evropský Pohár lyžování tělesně postižených - světová úroveň, účast nejen Evropanů
místo: Rakousko Kuhtai
termín: 16.- 20. prosince (možno upravit po dohodě)
doprava: zdarma (při doplnění auta)
ubytování a strava: vlastní
program: EC paralympic skiing - slalom, obří slalom, super kombinace
flexibilní
krom možnosti předvánočního lyžování, individuální konzultace ve všech oblastech závodního lyžovní - pravidla, klasifikace, možnost seznámení s trenéry, závodníky, zastřešující (mezinárodní a český) systém IPC, ČPV, financování, tréninková příprava, regenerace, shlédnutí závodů s odborným výkladem...
V případě zájmu kontaktovat přímo Hanku Malotinovou 777084492
Přidejte se k nám!
Pište, volejte!
Řekneme vám víc informací!
krunclova@skvpraha.org
777256053

--
Michaela Krunclová
Sportovní klub vozíčkářů Praha
www.skvpraha.org
krunclova@skvpraha.org

EUDAPA - únor až duben APA studia ve Finsku

11. prosince 2015 v 11:21 Zahraniční nabídky a akce
Zdravíme všechny, co mají chuť vyjet do zahraničí, ale chybí jim k tomu odvaha J!


Já (Eliška) a Bára jsme se v minulém semestru zúčastnily skvělého zahraničního programu EUDAPA2015 ve Finsku. Jednalo se o tříměsíční intenzivní program zaměřený na Aplikovaného pohybové aktivity. Studium bylo z menší části tvořeno teorií APA a z větší části praktickými sportovními projekty, které jsme měli jako sportovní instruktoři možnost sami organizovat a následně vést, což na tom bylo to skvělé J!!! Užili jsme si spoustu legrace s lidmi mentálním postižením, s psychiatrickými onemocněními, se seniory (ve Finsku mají děsně akční seniory J), s dětmi s tělesným handicapem, dělali jsme lyžařské průvodkyně nevidomým, ale hlavně jsme zjistili, že jde všechno ADAPTOVAT, když má člověk ZÁJEM, CHUŤ a používá FANTAZII J!


A co nám pobyt přinesl především?

* Obrovské zkušenosti v oboru aplikovaných pohybových aktivit (APA).
* Nové kamarády z celé Evropy - o prázdninách teď můžeme jet třeba do Irska, Španělska, Litvy, Lotyšska a budeme mít ubytování zadarmo J.
* Spoustu nezapomenutelných zážitků - s Barčou jsme viděly polární záři, losy a soby, procházely se po zamrzlém jezeru, rybařily, viděly MS v biatlonu, vyzkoušely couchsurfing (vřele doporučujeme) a koupaly se v zamrzlém jezeru J.
* Hodně zajímavých kontaktů z oblasti APA - učilo nás hodně skvělých učitelů z celé Evropy, na které se teď můžeme v případě potřeby kdykoliv obrátit.
* Mnohem jasnější představu o našem budoucím povolání a obrovskou chuť pracovat v oboru APA.
* Lásku k Finsku - je celkem návykové, ale to uvidíte sami J.
* Zlepšení angličtiny - většina Finů mluví výborně anglicky.
* Zlepšení finštiny - umíme si teď dokonce objednat různé množství kávy J.
* Závislost na saunách, sněhu, dřevěných chatách, procházkách kolem jezer J.

* Ale hlavně úsměv na tváři, kdykoliv si vzpomeneme na ten super čas tam J! A to si myslíme, že je hlavní důvod, proč byste tam měli vyrazit taky! Stačí si jen vyřídit potřebné papíry (je to otrava, ale dá se to zvládnout), koupit letenku směr Helsinki, teplou čepici a rukavice a pak už si to tam jen užít!


PS.: Jako student máš v univerzitním kampusu zadarmo všechny sportovní aktivity (od tenisu, squashe, plavání, saunování, běžkování po bruslení, volejbal, badminton a mnoho dalších sportů) - je prostě celkem fajn strávit 3 měsíce v největším sportovním středisku Finska J!


Kdybyste potřebovali jakékoliv další informace, které by vám umožnily na tento program vyjet, neváhejte se na nás obrátit! (eliskanejdlova@seznam.cz, stubar@seznam.cz)


Moi Moi, Eliška Nejdlová a Barča Studená!

EUDAPA 2016

V případě zájmu o přihlášení na školní rok 2016/17 se o podrobnostech informujte zahraničním oddělení.

Ing. Dana Basařová
tel. 22017 2354
mail: basarova@ftvs.cuni.cz
office: blok H, 1. patro (děkanát), místnost H105
Předpokladem studia na zahraniční univerzitě je ověření jazykových znalostí na katedře jazyků.


Seminář APA na FTVS v Praze

11. prosince 2015 v 11:17 Kurzy a semináře

http://www.apa.upol.cz/uvod/seminar-apa-na-ftvs-v-praze


Dne 10. 11. 2015 se na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze konal seminář "APA Praha" zaměřený na aplikované pohybové aktivity. Organizační výbor byl tvořen zejména členy katedry zdravotní TV a tělovýchovného lékařství (autorky tohoto textu, doc. PhDr. Blanka Hošková, CSc. a PhDr. Andrea Levitová, Ph.D.). Významnou měrou na organizaci participoval také Mgr. Rostislav Čichoň, Ph.D. z katedry pedagogiky, psychologie a didaktiky TV a sportu.
Celodenní seminář byl určen zejména vysokoškolským pedagogům a studentům (především oborů tělesná výchova a sport, aplikovaná TV a sport osob se specifickými potřebami, fyzioterapie a ortotik-protetik), zástupcům organizací, které zajišťují pohybové aktivity u osob se zdravotním postižením a členům České asociace aplikovaných pohybových aktivit.
Program otevřela přednáška primáře Spinální jednotky FN Motol MUDr. Jiřího Kříže, Ph.D. na téma "Význam pohybové aktivity v ucelené rehabilitaci jedinců po poranění míchy". Pan primář zajímavě hovořil o úvodních fázích rehabilitace paraplegiků / kvadruplegiků, o přidružených komplikacích a roli sportu. Po příspěvku následovala zajímavá diskuze. Po krátké přestávce prezentovali svůj příspěvek o preventivním působení pohybu u jedinců s míšní lézí sportovní terapeuti Mgr. Lenka Honzátková, DiS. a Mgr. Jiří Pokuta z Centra Paraple. Poukázali na to, jak důležitý je aktivní životní styl u vozíčkářů, neboť pravidelná pohybová aktivita znamená nejen prevenci civilizačních onemocnění, ale také podporu soběstačnosti, zlepšení psychiky a rozvoj sociálních vazeb. Prezentovali příklady pohybových programů, které jsou v Centru Paraple již řadu let úspěšně realizovány. Na toto téma navázaly Zdeňka Faltýnková a Mgr. Dominika Horáková, DiS. z České asociace paraplegiků, které posluchače seznámily s problematikou sedu u vozíčkáře, řešením problémů různých kompenzačních pomůcek a sociální rehabilitací. Jasně zaznělo, že otázka aktivního životního stylu vozíčkáře je záležitostí multidisciplinárního týmu odborníků. Další příspěvek Mgr. Artema Vetkasova, doktoranda katedry ZTV a TVL, byl zaměřený na dechová cvičení u osob po poranění míchy. Dopolední program byl zakončen dvěma zajímavými příspěvky z oblasti sportu. Mgr. Jan Feher z katedry atletiky UK FTVS hovořil o některých změnách pravidel a klasifikace u vozíčkářského vrhu koulí. Filip Hruša z Centra sportovních aktivit zdravotně postižených studentů UK prezentoval zkušenosti z lyžování na lyžařských protézách ProCarve.
Odpolední část programu se věnovala hned na počátku integraci v ČR a ve světě. Téma přednesl předseda České asociace aplikovaných pohybových aktivit Mgr. Ondřej Ješina, Ph.D. Následně Mgr. Julie Wittmannová, Ph.D. z FTK UP v Olomouci krátce pohovořila o historii a současnosti Českého hnutí speciálních olympiád. Tématem ze školní praxe pokračoval Mgr. Roman Kepič ze ZŠ Chabařovice, který představil možnosti integrace dítěte s nemocí motýlích křídel do hodin tělesné výchovy. Hovořil zejména o tom, jaké podmínky je třeba k úspěšnému začlenění žáka splnit i jaké problémy mohou při dané integraci vzniknout. Studentka doktorského studia kinantropologie Mgr. Petra Šteklová vystoupila s tématem sportovního tréninku spastiků. Popsala desetileté zkušenosti s tréninkem atletky třídy T38. Zdůrazněna byla důležitost kompenzačního cvičení, cvičení pro rozvoj obratnosti a relaxačních technik. S volejbalem sedících seznámila přítomné studentka UK FTVS Kristýna Kůtová. Přednáškový program byl zakončen zajímavou prezentací o výzkumu motoriky neslyšících dětí pomocí testové baterie MABC-2, kterou připravila rovněž studentka UK FTVS Kateřina Tesařová.
Po skončení přednášek měli účastníci možnost navštívit jeden ze dvou souběžně probíhajících workshopů. Na workshopu Sportovního klubu vozíčkářů bylo možné vyzkoušet sportovní pomůcky jako např. handbike a monoski a také shlédnout videa z jejich akcí. Druhý workshop organizovaný firmou DMA Praha byl zaměřený na kompenzační pomůcky denního použití a možnosti jejich získání.
Celou akci zakončil kulatý stůl zúčastněných členů České asociace aplikovaných pohybových aktivit, ke kterému zasedli zástupci UK FTVS, FTK UP a sportovní terapeuti z Centra Paraple. Hovořilo se o koncepci výuky budoucích trenérů a terapeutů, prostupnosti oborů i vzniku regionálních center APA v ČR.
Semináře se během celého dne zúčastnilo více než 70 osob. Za organizační tým máme radost, že se akce mohla uskutečnit a být první vlaštovkou seminářů tohoto zaměření na FTVS UK. Rádi bychom, aby z této akce vznikla tradice pravidelných "APA seminářů" s konáním jednou za dva roky.

PhDr. Klára Daďová, Ph.D., PhDr. Jitka Vařeková, Ph.D., Mgr. Eva Prokešová, Ph.D. (2015)

Hledá se asistent při bowlingu zrakově postižených

11. prosince 2015 v 11:15 Dobrovolnictví

Hrajete bowling? Staňte se dobrovolníkem (asistentem, trenérem) při tréninku zrakově (i lehčeji tělesně nebo sluchově) handicapovaných.

Mimochodem sháníme zrovna také peníze, takže moc prosím, sdílejte: https://penezdroj.cz/projekt/101-bowling-handicapovanych#detail
Ale peníze se snad seženou.
Ještě víc nám chybí právě dobrovolník, nebo dobrovolníci, k nevidomému, případně k hráčům se zbytky zraku. Ideálně sháníme někoho s trvalým zájmem, případně někoho, kdo by si na tom zkusil postavit diplomku nebo měl trenérské ambice.
Hrajeme už druhým rokem s žáky Střední školy Aloyse Klara ( takže z Fakultní školy FTVS UK ) každé pondělí cca od 16:50 do 18:50 Na Ovčíně ( http://www.ovcin.cz/bowling/kontakty.html )
Rád bych spolupracoval i na filmovém zpracování problematiky. Zatím jsem natočil úvod: https://www.youtube.com/watch?v=XwH7H5WMqfo