Leden 2016

Den otevřených dveří v JÚ

28. ledna 2016 v 12:09 Pozvánky na akce
Doporučujeme pro informaci i našim studentům, kteří se do JÚ nedostanou v rámci běžné výuky.
Velice oceníte např. při přípravě na předměty Základy somatopedie, Somatopedie, Ucelená rehabilitace, Speciální pedagogika aj.

http://www.helpnet.cz/aktualne/den-otevrenych-dveri-v-jedli

Den otevřených dveří v Jedli


Zájemci o studium i široká veřejnost se mohou seznámit se službami pražského Jedličkova ústavu a škol 3. února od 8.00 do 15.30 hodin.
Především jsou zváni budoucí středoškoláci s tělesným postižením, kterým JÚŠ představuje pestrou nabídku studia. Z maturitních čtyřletých škol jde o gymnázium a sociální činnost. Dále jsou v nabídce učební obory keramická výroba, knihařské práce a šití oděvů nebo praktická škola a dvouletá obchodní škola. Vedle výše zmíněných středoškolských forem studia funguje v JÚŠ také mateřská a základní škola.
Kromě vzdělávání poskytuje Jedličkův ústav a školy také služby z oblasti komplexní rehabilitace, logopedie, speciální pedagogiky a volnočasových aktivit. Studenti, kteří jsou například mimopražští, mohou využít také možnosti ubytování na internátu. JÚŠ totiž navštěvují děti a mladí lidé s tělesným postižením z mnoha regionů České republiky.
Bližší informace o Dni otevřených dveří nebo o nabízených studijních oborech můžete získat na telefonu 241 083 385 nebo emailu a.herrmann@jus.cz (ředitel škol), případně u mediálního koordinátora r.musilek@jus.cz.

Radek Musílek
http://www.helpnet.cz/sites/default/files/plakat_skoly_a3_100ks_tisk.pdf

Adresář organizací sportu ZP v celé republice

26. ledna 2016 v 22:52 Organizace
Sportovní klub vozíčkářů Praha spustil adresář organizací zabývajících se sportem zdravotně postižených v ČR.
Seznamte se se sportovními kluby ve svých regionech.
Nenajdete-li v adresáři svůj oblíbený klub - máte možnost jej doplnit.

Aktuality z ČAAPA

10. ledna 2016 v 23:19 Kalendář nejbližších akcí
Krasný dobrý den všem členům i exčlenum ČAAPA,

za VV organizace bych Vám chtěl popřát vsechna pozitivni nej v roce 2016. S radostí můžu napsat, že řada členů (a samozrejme nejen nich) byla v roce 2015 velmi plodnych v biologickem smyslu slova a doufame, ze jim jejich ratolesti budou v novém roce budou dělat jen a jen radost.

Dovolte mi, abych uvedl prozatím jen velmi hrubě a ve zkratce několik zásadnich dat pro rok 2016. Zprávu z roku 2015 si dovolim zaslat v nejblizsich tydnech. Tedy k tomu, co nás čeká.

1. Nejblizsi akci, kde bychom se mohli setkat je 1. 4. 2016 akce Karneval APA - Za zrcadlem aneb Alenka v říši dívů. Vyrocni akce oboru APA s predavanim vyrocnich cen a uvedenim do Sine slavy - letos doc. Běla Hátlová. Místo - Olomouc, RCO (vezak u hlavniho vlakoveho nadrazi). Blizsi informace pozdeji.

2. Seminář Integrace jiná cesta VIII - zaměřeni na outdoor v APA. Detaily budou upresneny v druhe polovine ledna. Prozatim je jasny datum 15. 4., místo - Brno, financni zdroj pro vyznamnou cast nakladu - projekt Krtek v pohybu.

3. Nejvyznamnejsi mezinarodni konference v oblasti APA konana na nasem uzemi EUCAPA 2016 - termin 15. - 17. 6. a blizsi informace viz priloha. Vyzva a pozvani je urceno vsem z Vas. Hlavni program bude probihat v anglictine, ale paralelne s tim probehne zasedani ČAAPA a sekce i v cestine. Nektere workshopy a miniveletrh bude veden taktez v cestine. Clenove CAAPA maji vyrazne levnejsi vstup, ze ktereho jako organizatori hradime zejmena "vyhlasene" socialni vecery. Nebojte se registrovat standardne dle instrukci na http://www.eucapa.upol.cz/ . Staci vyplnit registracni formular a muzete se akce zucastnit i pasivne. V pripade aktivnich ucastniku pocitejte se zaslanim sveho prispevku v anglickem jazyce. Pokud se akce chcete zucastnit jako dobrovolnici v realizacnim tymu, pak si rozkliknete Volunteer program a zaslete na tomas.vyhlidal@upol.cz sve zivotopisy a motivacni A4.

4. Prurezove v tomto roce ocekavame zalozeni a rozjeti pracovni skupiny "Sportovni APA terapeut" Lenky Honzátkové. Informace Vam sdelime formou e-mailu, bude jednano na seminari Integrace jina cesta i konferenci EUCAPA. Na stole predsedy Odborne rady je dokument "desatero pro pracovniky v oblasti APA". Muzeme ocekavat zahajeni prace na vymezeni kompetenci potencialnich pracovnich pozic v oblasti APA. V neposledni rade pak zahajeni tvorby platformy pro sdileni odbornych praci (bc., mgr., ph.d., clanku a jinych). Zaznamenali jste jiste problemy v publikovani casopisu APA v teorii a praxi - muzete v nejblizsich dnech a tydnech ocekavat zaslani cisla 1 za rok 2015; cislo 2 je tesne pred dokoncenim. Pro rok 2016 byla vyjednana dohoda s "impaktovanym" casopisem APAQ. EUJAPA (tedy evropsky journal), jehoz vydavatelem je Evropska federace APA (CAAPA je jejim clenem) pronikla do databeze SCOPUS. To vse a mnohem vic bude soucasti zpravy za rok 2015, ktera se pripravuje. Pripominam take platbu clenskych poplatku za rok 2016 - jen aktualni clenove mohou vyuzivat clenske vyhody v nasledujicim roce.

S pozdravem a pranim pohodovych dnu....

Ondra Ješina
predseda

http://caapa.cz/
Sdružení je národní organizací, která propaguje a rozšiřuje vědomosti, zkušenosti a výsledky vědeckého bádání v oblasti aplikovaných pohybových aktivit a kinantropologie a jejich praktické aplikace ku prospěchu všech osob. Přestože sdružení podporuje pohybové aktivity pro všechny osoby se specifickými potřebami, speciálně zaměřuje svoje programy a aktivity na osoby se zdravotním postižením či znevýhodněním, jejichž účast v pohybových aktivitách ovlivňují různé limity.

Rozhodčí pro ragby vozíčkářů - nabídka spolupráce

8. ledna 2016 v 10:17 Brigády a zaměstnání
Dobrý den, jménem Českého ragbyového svazu vozíčkářů (ČRSV) bych Vás chtěla požádat o pomoc při hledání nových rozhodčích.

Hlavním cílem této organizace je vytváření podmínek a všestranná péče o rozvoj ragby na vozíčku. ČRSV organizuje státní reprezentaci České republiky a zastupuje české ragby na vozíku v rámci mezinárodních vztahů. V rámci ČR zajišťuje Českou národní ligu vozíčkářů a týmy, které se jí účastní. V tomto roce budou Národní ligu hrát 4 české týmy. Z těchto týmů jsou vybírání hráči do reprezentace, která se pravidelně účastní mezinárodních turnajů a mistrovství v České republice i v zahraničí.
Wheelchair rugby (nebo také Murderball či Quadrugby) je hra pro 2 týmy. Na hřišti má každý tým čtyři hráče. Všichni hráči mají podle vážnosti svého postižení danou klasifikaci. Týmy mohou být smíšené, hrají spolu muži i ženy. Hra je rozdělena na čtvrtiny a celkově trvá cca 1,5 hodiny. Pravidla mají některé společné znaky s basketbalem, házenou a ragby. Hraje se v hale na hřišti, které má basketbalové rozměry a míč je obdobný volejbalovému. (více informací na: http://crsv.cz/ )

V naší republice byl první klub založen již v roce 1993, a i přes tak dlouhou historii je stále poměrně malým sportem.
I díky této malé rozšířenosti tohoto sportu je obtížné získat nové rozhodčí. Kvůli tomu bych ráda oslovila Vás a studenty Aplikované tělesné výchovy a sportu, případně i jiné zájemce. Jako hlavní rozhodčí, jsem dostala za úkol získat pro tento sport nové rozhodčí. Česká liga se letos bude hrát v 5 víkendových kolech (duben, květen, červen, září, říjen). Na každé kolo je zajištěné ubytování a proplácené cestovní náklady. Za každý odpískaný zápas je finanční odměna 400 Kč. Za víkend jsou to průměrně 3-4 zápasy. Pokud by někdo měl zájem, je možné se účastnit i turnajů u nás i v zahraničí. Proběhnou i různá školení a semináře pro rozhodčí, takže ani malé nebo žádné zkušenosti s rozhodcovstvím nejsou problém.

Pokud by bylo možné tuto mou nabídku přeposlat dále, prezentovat na webových stránkách, nebo jinak rozšířit, byla bych vděčná. Věřím, že by se mohl ve vašich řadách najít nějaký člověk, který by chtěl získat nějaké nové zkušenosti a seznámit se s tímto sportem pro lidi se zdravotním postižením.
S pozdravem


Michaela Čurdová
hlavní rozhodčí ČRSV
email: Misa.curdova@seznam.cz
tel.: 607188485

Projekt EMIS na univerzitě ve Francii - předběžná nabídka

8. ledna 2016 v 9:57 Zahraniční nabídky a akce
Vážení studenti,
naší fakultě byla - zatím bez bližšího upřesnění - nezávazně nabídnuta účast na zajímavém projektu.
Univerzita Franche-Comté v Besançon ve Francii má zájem zorganizovat odborné a přátelské setkání zástupců 11 evropských univerzit (studentů a učitelů) z oblasti tělesné výchovy a sportu v termínu 25. - 29. 4. 2016.
.
Projekt pod názvem EMIS (Equality, Mixity, Integration by Sports) by měl nabídnout zajímavý program a umožnit interaktivní diskuze v angličtině na téma úloha sportu pro podporu zdraví i sociálního začlenění.
Náklady na účast by měly být hrazeny z programu Erasmus.
V současné době probíhají upřesňující jednání a zjišťuje se zájem na jednotlivých univerzitách. Pokud máte o program zájem, kontaktujte Mgr. Evu Prokešovou, Ph.D. eprokesova@ftvs.cuni.cz a budou Vám poskytnuty další informace.

Fyzioterapie Psychoterapie & Roztroušená skleróza"

8. ledna 2016 v 9:54 Kurzy a semináře

Datum:
Sobota, 23. Leden 2016 - 9:00 - 17:00
Místo konání akce:
Hotel Olšanka, Táboritská 23, Praha 3
Stručný popis:
Na programu 3. konference jsou Evidence based postupy v rehabilitaci u RS, Poruchy chůze u RS, Pohybové aktivity u RS a MaRS 2016, Sebevědomí pacienta s RS.
Podrobný popis:
Podrobný program:

 • 09.00 - 09.05 L. Suchá: Zahájení
 • 09.05 - 09.45 E. Havrdová: Roztroušená skleróza - na co bychom neměli zapomínat
 • 09.45 - 10.10 O. Gál: Evidence based postupy v rehabilitaci u RS
 • 10.10 - 10.30 K. Novotná: Poruchy chůze u RS
 • 10.40 - 10.55 Přestávka na kávu
 • 10.55 - 11.20 L. Suchá: Pohybové aktivity u RS, MaRS 2016
 • 11.20 - 11.50 R. Malinová: Sebevědomí pacienta s RS
 • 11.50 - 12.00 R. Malinová: Praktická ukázka - autogenní trénink
 • 13.10 - 13.20 P. Růžička: Představení MSrehab
 • 13.20 - 14.10 2 kazuistiky fyzioterapie/ergoterapie
  • T. Školníková: Ergoterapie v Domově sv. Josefa
  • K. Laská: CIM terapie vynuceného používání paretické končetiny
 • 14.10 - 14.40 2 kazuistiky psychoterapie
  • A. Hagarová: Dlouhodobá podpůrná psychoterapie při paliativní péči o pacientku s RS
  • J. Tomanová: Důvěra jako součást a nástroj léčby - příklady z praxe
 • 14.40 - 14.55 D. Chmelařová: Rozum versus emoce
 • 15.05 - 15.20 Přestávka na kávu
 • 15.30 - 16.45 P. Tlapák: Tai ji (praktická ukázka ve cvičebním sále)
 • 16.45 - 17.00 Diskuze, zakončení konference

Organizační informace:

 • Přihlášky a organizační dotazy prosím posílejte na: lucka.sucha@email.cz.
 • Účastnický poplatek 200 Kč (studenti 100 Kč) bude uhrazen na místě.
 • Po skončení dopoledního programu následuje oběd v hotelové restauraci.
 • Případné ubytování 22. 1. 2016 není organizováno.
 • Všichni jsou srdečně zváni na pohoštění v pátek 22. 1. 2016 od 19 hodin v restauraci hotelu Olšanka (informaci o účasti uvítáme předem).
 • Byla podána žádost o udělení souhlasného stanoviska k započítání akce do kreditního systému.
Zdroj: http://www.helpnet.cz/kalendar-akci/fyzioterapie-psychoterapie-roztrousena-skleroza


Den otevřených dveří na UK FTVS

8. ledna 2016 v 9:33 Studium
Den otevřených dveří na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se koná 22. ledna 2016. Informace o studiu Aplikované tělesné výchovy a sportu osob se specifickými potřebami budou poskytovány 13.30 - 14.15 hod. v posluchárně P2 ve 3. patře.


UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE

· prestižní univerzita založená Karlem IV. v roce 1348
- největší, nejznámější a nejlépe mezinárodně hodnocená česká univerzita s výbornými vědeckými výsledky (řadí se mezi 100 nejlepších evropských univerzit)
· spolupráce s univerzitami po celém světě, podpora mezinárodní mobility studentů i akademických pracovníků


FAKULTA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU

· jedna z nejmladších fakult UK (její součástí od r. 1959)
· vychovává a vzdělává odborníky pro potřeby tělovýchovné, sportovní, rekreační a rehabilitační praxe (obory Tělesná výchova a sport, Fyzioterapie, Ortotik-Protetik a Management tělesné výchovy a sportu)
· je garantem licenční praxe (kvalifikace trenérů různé úrovně)
· aktivně spolupracuje s mnoha zahraničními univerzitami

Více informací o škole lze získat na www.ftvs.cuni.cz
Vedoucí studijního oddělení: Mgr. Markéta Zeithammerová +420 220 172 075


Termín podání přihlášky: do 29. 2. 2016

Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami

Ve školním roce 2016/2017 fakulta vypisuje přijímací řízení pouze do prezenční formy bakalářského studia.

Studiem oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami získávají jeho absolventi vysokoškolskou kvalifikaci a kompetence v oblasti tělesné výchovy, sportu a dalších aplikovaných pohybových aktivit provozovaných v tělovýchovných a speciálně výchovných zařízeních, centrech volného času, sportovních svazech a federacích i občanských sdruženích specializujících se na práci s osobami se specifickými potřebami. Absolvent magisterského studia se stává se odborníkem, učitelem, trenérem a metodikem s kvalifikací pro oblast aplikovaných pohybových aktivit. Absolventům je umožněno pokračovat v postgraduálním studiu.

Studium je vhodné i pro osoby se specifickými potřebami. Přijímací zkoušky a průběh studia budou upraveny podle charakteru specifických potřeb uchazečů.

Další možnosti při studiu:

· možnost získání trenérských licencí a instruktorských osvědčení (např. možnost získání certifikátu v oblasti sportovní masáže)
· ubytování a stravování přímo v budově fakulty
· zvýhodněné ceny sportovišť v areálu FTVS (posilovna, kurty aj.) i rekreačních středisek
· možnosti stáží na partnerských zahraničních univerzitách
· zvýhodněné ceny vybraných kurzů celoživo tního vzdělávání

Studenti se specifickými potřebami

 • Studenti mají nárok na modifikaci přijímacího řízení, studijních podmínek a kontrol studia s ohledem na jejich individuální studijní potřeby. Dále jsou jim v průběhu studia poskytovány klíčové podpůrné služby (např. asistence při studiu, digitalizace studijních materiálů, tlumočnické, přepisovatelské a zapisovatelské služby, informační a poradenské služby). Více informací lze nalézt na stránkách Informačního, poradenského a sociálního centra RUKhttp://www.cuni.cz/UK-60.html
 • Kontaktní osobou pro studenty a zájemce o studium se specifickými potřebami na UK FTVS je: Mgr. Eva Prokešová, Ph.D., eprokesova@ftvs.cuni.cz, + 420 220 172 142
 • Informace pro studenty oboru APTVS OSP jsou průběžně zveřejňovány na blogu apaftvs.blog.cz. Lze tam najít zprávy o zajímavých aktivitách v oblasti aplikovaných pohybových aktivit (APA) jako například o přednáškách, seminářích, hospitacích, sportovních událostech, nabídkách brigád či dobrovolnických stážích.

Zajímavé semináře IPSC UK

7. ledna 2016 v 11:21 Kurzy a semináře
http://www.ipsc.cuni.cz/IPSC-156.html

Naučte se studovat efektivně

Cílem nového cyklu seminářů je pomoci studentům prvních ročníků s orientací ve vysokoškolském studiu, představit jim jeho nároky a pomoci jim nalézt jejich efektivní studijní styl tak, aby sami převzali řízení studia do vlastních rukou a efektivně využili svůj studijní čas. Studentům jsou proto předávány jak teoretické znalosti (teorie a typologie stylů učení), tak praktické dovednosti (efektivní tvorba poznámek, myšlenkové mapy), které jim mohou pomoci k úspěšnému vystudování vysoké školy. V neposlední řadě má celý cyklus napomoci i studentům všech ročníků během zkouškového období, kdy musí v krátké době zpracovat velké množství informací.
Program cyklu seminářů Efektivní studium
11. 1. 2016 10:00-12:00 Předpoklady efektivního studia (doc. MUDr. Dagmar Schneidrová, CSc.)
11. 1. 2016 13:00-16:00 Metody racionálního (rychlého) čtení a osobní práce s informacemi(doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D.)
13. 1. 2016 13:00-16:00 Paměťové techniky (Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.)
15. 1. 2016 09:00-12:00 Myšlenkové mapy (RNDr. Alex Vinšů)
15. 1. 2016 13:00-16:00 Efektivní tvorba poznámek (RNDr. Alex Vinšů)

Bližší informace k jednotlivým seminářům naleznete na webových stránkách Informačního, poradenského a socálního centra UK