Červenec 2016

TKOSP 2016 - 24.9.- 2.10.2016

4. července 2016 v 9:55 Pozvánky na akce

5. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením se uskuteční v termínu 24.9.-2.10.2016

V rámci tohoto týdne nejrůznější organizace i jednotlivci nabízejí akce přístupné i osobám se sluchovým postižením. Vedle kulturních akcí (divadelní představení, komentované výstavy, prohlídky po městech), naučných projektů (osvětové přednášky) a dalších netradičních počinů, se jedná i o množství projektů zaměřených na cvičení, sport a zdravý životní styl.
Zkuste přemýšlet, zda i Vaši profesní činnost (lekce fitness či jógy smíchu, nordic walking, petanque v parku, lekce na slack line, sitting volejbal, tenisová přípravka) by v daném týdnu nebylo možné otevřít pro jedince se sluchovým postižením. Podívejte se do loňského programu a nechte se inspirovat!

(Organizace Orbi pontes dobře spolupracuje a nabídne Vám podporu, kterou budete potřebovat.)

Možná se nikdo nepřihlásí (akcí se koná celá řada), možná ano.

Na každý pád si vyzkoušíte přemýšlet trochu jinak - o bariérách, o kterých obvykle nepřemýšlíme - a Vaší práci se dostane skvělá reklama.

A nebo minimálně doporučuji zapsat si termín do kalendáře a na nějaké přednášky či akce se vyrazit podívat. Obvykle bývají skvělé.

JV


S programovými partnery připravujeme zajímavý program opět po celé ČR. Stále se můžete zapojit :-)
ORBI PONTES pro Vás připravuje výstavu zajímavých fotografií, Koncert pro uši, procházku po Praze…….
Máte-li zájem o spolupráci, neváhejte nás kontaktovat :-)

Kontakty

ORBI PONTES z.s.
Brichtova 819/8
152 00 Praha 5
IČ 22611100
Monika Jindrová tel. +420 724 17 32 17, e-mail: jindrova@orbipontes.cz


Bariéry v komunikaci nejsou tak "vidět" jako u jiných typů postižení, ale neznamená to, že jsou o to menší. Uvědomme si, jak vzácné jsou takové počiny, jako třeba lekce jógy tlumočená pro jedince se sluchovým postižením...


Poptávka po týdenní osobní asistenci na pobytu na Vysočině

4. července 2016 v 9:30

Domov pro mne hledá dobrovolníky

Na pozici osobního asistenta na pobyt pro mládež s mentálním a kombinovaným postižením v termínu 30. 7. - 6.8. 2016, který proběhne nedaleko Brna v Hodoníně u Kunštátu.
Práce dobrovolníka spočívá v podpoře přiděleného dítěte/mladého člověka s postižením v oblastech péče o jeho osobu a při účasti na programu pobytu.
Požadujeme:
Věk nad 18 let, trestní bezúhonnost, dobrý psychický a fyzický stav. Zkušenosti nejsou nutné, velmi rádi Vám vše vysvětlíme a zaučíme Vás!!
Nabízíme:
Týden plný zážitků, spoustu nových kontaktů a možná i přátel:-). Na pobyt jezdí skvělá parta lidí (někteří pravidelně dokonce celých krásných 9 let, co tento pobyt pořádáme). Strava a ubytování hrazeny.
V případě zájmu kontaktujte prosím koordinátorku pobytu Markétu Borutovou na marketa.borutova@domovpromne.cz nebo volejte k nám do kanceláře na tel. 605 035 380.
Info pro studenty: Účast na pobytu je možné uznat jako povinnou školní praxi pro sociální obory. Můžete se přihlásit společně se svým kamarádem.
Zdroj: http://www.helpnet.cz/aktualne/domov-pro-mne-hleda-dobrovolniky

Turnaj moudré sovy 2016

1. července 2016 v 16:10

Turnaj moudré sovy
2. ročník integrované boccii pro zaměstnance UK FTVS
21. června 2016


Boccia je sport podobný francouzskému pétanque, který je určený (nejen) lidem s tělesným postižením. Od roku 1984 je boccia paralympijským sportem s jasně danými pravidly a provozuje se na vrcholové úrovni ve více než 50 státech.
Hráči mají k dispozici dobře uchopitelné kožené míčky červené a modré barvy, podle nichž jsou rozděleni v družstvech, a snaží se je dostat co nejblíže k bílému míčku, tzv. "Jacku".

Dne 21. června 2016 se ve sportovní hale Fakulty tělesné výchovy a sportu konal již druhý ročník Turnaje moudré sovy v tomto sportu, tentokrát dedikovaný památce Karla IV., nejen proto, že měl letos kulaté výročí od narození, a proto, že byl zakladatelem univerzity, ale také proto, že byl vášnivý sportovec, který měl rád sportovní zápolení bez ohledu na utrpěná zranění.
I v letošním roce na organizaci turnaje spolupracovala katedra zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství a ediční centrum UK FTVS, konkrétně zejména Andrea Levitová a náš paralympijský reprezentant František Serbus.
21. června, v jednu hodinu odpoledne se v hale UK FTVS sešlo množství lidí, i když přihlášených aktivních sportovců byla jen menšina.
Ve třech kolech turnajového klání byl sveden napínavý souboj mezi devíti sportovními dvojicemi tvořenými zaměstnanci fakulty (termín bohužel kolidoval s akademickým senátem, a řada nadějných sportovců svoji účast kvůli tomu musela oželet). Stupně vítězů nakonec obsadili Fretky, Žaludi a PodVodníci.
Akci slavnostně zahájila paní děkanka doc. MUDr. Eva Kohlíková, CSc a moderoval sportovní redaktor České televize Jiří Hölzel. Atmosféra byla skvělá, výkony vyrovnané, tabule se prohýbala pod talíři s laskominami... co si přát víc.


Za skvěle vydařenou akci je třeba poděkovat všem zúčastněným, zejména pak:
- skvělým sportovcům, zejména těm v historických i jiných kostýmech
- moderátorovi, který akci dává jedinečný říz
- rozhodčím, kteří všechny zápasy posuzovali (i když příště by mohli taky trochu v náš prospěch :-) )
- studentům oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifikými potřebami, kteří pomáhali, nosili, fotili, vařili, pekli, zdobili, fandili a vůbec byli skvělí
- paní děkance za záštitu celé akce
- sponzorům za věcné ceny (firma Falon, UK FTVS)
- divákům, kteří přišli fandit... nebo alespoň na chlebíčky :-)
- všem spolupracovníkům z organizačně zajišťujících pracovišť (Otmarovi, Kláře, Evě, Vaškovi a dalším)

a úplně ze všeho nejvíc
Františkovi a Andrejce
za neuvěřitelné množství práce, kterou si s organizací turnaje již podruhé dali a nehledíce na překážky (a že jich bylo) ji dotáhli do úspěšného konce!

Díky vám,
JV


Citace z dedikace turnaje:
V letošním roce si připomínáme mimořádné výročí mimořádného panovníka a jeho památce bychom rádi věnovali i tuto mimořádnou sportovní událost - turnaj v boccie.

Karel IV. byl díky svému lucemburskému původu, francouzskému vzdělání i italským zkušenostem osobností s velkým evropským rozhledem a schopností otevírat, posouvat a překonávat hranice.... a překonávat hranice a bariéry chceme taky

Miloval turnaje (středověká elitní sportovní klání) a tajně se jich aktivně účastnil, i když to vzhledem k jeho postavení nebylo vhodné. V dnešní době by byl sportovec a turnaje k němu prostě sedí.

Karel IV. prodělal závažný úraz páteře s následným ochrnutím (předpokládaný mechanismus je úder dřevcem při turnaji do brady), které naštěstí bylo pouze dočasné (předpokládá se asi rok trvající léčba). Následky poranění překonal a vrátil se k aktivní kariéře státníka - dost možná moudřejšího, nežli před tím. Z čehož vyplývá, že fyzický handicap neomlouvá.

V jeho životě ho výrazně ovlivnila francouzská kultura. Na francouzském královském dvoře získal vzdělání i první manželku Blanku z Valois, jeho teta Marie Lucemburská byla francouzská královna. Francouz byl i Karlův nejvýznamnější učitel Pierre de Rosieres, pozdější papež Klement VI....No a z Francie je také petanque - hra, která je základem boccii

Karel uměl dobře hrát své životní partie na českém i evropském hracím poli. Byl si více než dobře vědom toho, že důležitá je rozvážná mysl, jistá ruka, vytrvalost a víra. A že pokud přeci jen vyšší moc nečekaně otřese našimi pozicemi (uvědomme si, že během svého života čelil mnohým nesnázím včetně odloučení od matky, nucené pobyty mimo domovinu z otcova příkazu, úmrtí manželek i potomků...), musí se hrát dál.

Proto přípravný výbor turnaje rozhodl, že si Karel zasloužil, aby mu byl tento roční TMS věnován! :-)


PS2: a už si rezervujte termín na TMS 2017