Září 2016

Dobro-druzi - možnost finanční podpory právě Vašeho projektu

29. září 2016 v 13:28

Dobro-druzi

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK JE 12. ŘÍJNA 2016


Máte kolem sebe děti, mladé lidi či kamarády, které baví pomáhat?
Chcete společně něco zažít?
Znáte někoho, kdo pomoc potřebuje?
Napadá vás, jak získat peníze pro dobrou věc?
Staňte se Dobro-druhy. Pomáhat může být dobrodružství!


O PROGRAMU

Až 15 týmů dětí a mladých lidí pořádá benefiční akce (např. běhy, bazary, divadelní představení, koncerty atd.) ve prospěch konkrétní osoby či organizace, kterou si předem sami zvolí. Výtěžek z beneficí týmům zdvojnásobíme do výše 15 000 Kč. Poskytneme jim také konzultace, třídenní rozvojové a vzdělávací setkání, metodickou podporu, prostor pro sdílení s dalšími týmy a finanční příspěvek na realizaci akce.

Oceňujeme filantropické aktivity dětí a mládeže a chceme k nim inspirovat další. Naším cílem je probouzet v mladých lidech zájem o filantropii, vést je k pomoci druhým a k aktivnímu občanství. Chceme, aby se darování, dobročinnost, štědrost a starost o druhé staly běžnou součástí života lidí v Česku.


CO NABÍZÍME

- příspěvek na realizaci benefiční akce 3 500 Kč
- navýšení získaných darů v poměru 1:1 až do výše 15 000 Kč
- další finanční bonus, pokud vyberete 30 000 Kč a více
- celkem je k rozdělení připraveno 325 000 Kč
- účast na rozvojových a vzdělávacích seminářích a síťovacích setkáních


KOMU JE PROGRAM URČENÝ

Program je určen týmům dětí a mladých lidí ve věku od 6 do 26 let, které se rozhodly věnovat své nápady, aktivitu, energii a čas přípravě benefičních projektů, jejichž výtěžky pak darují na dobrou věc. Týmy dětí do 18 let potřebují dospělého patrona, který bude projekt formálně zastupovat.
Do programu Dobro-druzi se nemohou hlásit týmy a patroni, kteří byli v minulosti podpořeni v programu Pomáhej Nadace Via.


JAK SI BENEFIČNÍ PROJEKT NAPLÁNOVAT

Pročtěte si podrobně vyhlášení programu a hodnotící kritéria. Inspirovat se můžete také v Průvodci pro Dobro-druhy (ke stažení níže).

Svůj záměr můžete konzultovat s manažerkami programu na níže uvedených kontaktech nebo osobně na konzultačním setkání v Praze ve čtvrtek 22. září od 18 hod. ve Skautském institutu (Staroměstské nám. 4/1). Přihlásit na setkání se můžete zde.


Zdroj: http://www.nadacevia.cz/dobro-druzi/Poptávka po lektorovi zdravého životního stylu

29. září 2016 v 13:24 Brigády a zaměstnání
Hledáme lektora Zdravého životního stylu (cvičení, životospráva)


Hledáme někoho
· Kdo umí cvičit - protáhnout zkrácené svaly, posílit oslabené svaly a povede v tom skupinku 6 lidí.
· Kdo nám poradí co cvičit doma, jako životosprávu dodržovat.
· Má čas v pondělí od 17:30 do 18:30. Začínáme hned, poslední lekce je 12.12.2016
· Je na něj spolehnutí.


Cvičení je pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Chodí na něj také spolu lektor, který pomáhá s vedením skupiny, je fyzicky nápomocen ke správnému provádění cviků. Cvičení je na Praze 6, Pod Juliskou 2a.
Za 60 minut je lektorné 466 Kč. Je možné uzavřít DPP nebo fakturovat.

Máte li zájem, ozvěte se Janě Loskotové na tel 733 127 827.

Rytmus - od klienta k občanovi, o.p.s.
Londýnská 81, 120 00 Praha 2
+420 733 127 827, +420 224 251 610


Poptávka po dobrovolnících: KURZ NEVERBÁLNÍHO PROJEVU NEVIDOMÝCH

27. září 2016 v 13:35 Dobrovolnictví
Vážení studenti,

dovolujeme si nabídnout zajímavou zkušenost.

V pozici dobrovolníků je možnost účastnít se kurzu neverbálního projevu nevidomých, který pořádáme pod naší Rozhlednou. Hledáme jednoho až šest dobrovolníků, kteří by mohli být k ruce každý svému nevidomému účastníkovi zpětnovazebného kurzu zaměřeného na neverbální projev. Kurz se bude konat 10. 11. a 1. 12., vždy od 17 do 20 hodin, ve Vítkově ulici v Karlíně. Bližší informace ke kurzu si lze přečíst na www.rozhledna.info v rubrice Vzdělávací a zážitkové kurzy nebo se obrátit na mě. Dobrovolníky budeme hledat i jinde, tak budu moc ráda za informaci co nejdříve, zda by někdo od vás měl zájem. O účasti v kurzu můžeme studentům vystavit oficiální potvrzení s razítkem organizace.

Mgr. Pavla Kovaříková

pavla.kovarikova@volny.cz
http://www.rozhledna.info/kontakty/

Kontakty

ROZHLEDNA - poradenské služby pro život s těžkým zrakovým postižením, z. ú.
Jana Koziny 1227
Český Brod
282 01
Telefon:
+420 608 824 821
Video natočené tyflopedem Robertem Vachulem, na kterém naše bývalá paralympijská reprezentantka nevidomá Pavla Valníčková - Kovaříková vypráví o měření nitroočního tlaku u dětí. Pavla se celoživotně angažuje v mnoha oblastech týkajících se života jedinců se zrakovým postižením a setkání s ní je vždy velkou inspirací.Poptávka po dobrovolníkovi na bowling nevidomých

27. září 2016 v 12:45 Dobrovolnictví
Dobrý den.
Obracím se na vás s prosbou o pomoc při hledání vhodného dobrovolníka pro bowling se zrakově postiženými.
Začali jsme hrát bowling v Tj Zora Praha zrakově postižených a nestíhám číst lépe vidícím výsledky a zároveň hlídat ty více postižené. Možná byste dokázala najít někoho s trvalým zájmem, kdo by si na tom třeba mohl postavit svou diplomku, zvláště pokud by měl i trochu trenérské ambice.
Hrajeme každé pondělí cca od 16:50 do 18:50 Na Ovčíně ( http://www.ovcin.cz/bowling/kontakty.html )
Natočil jsem úvodní snímek: https://www.youtube.com/watch?v=XwH7H5WMqfo
Plánuji časem natočit ještě něco metodického o treninku. I na točení bych samozřejmě přivítal zájemce, kdyby to někoho bavilo. (Letos naprosto nestíhám v pondělky natáčet vůbec nic. Vloni jsem alespoň občas stíhal natáčet záběry které se pak daly zpětně diskutovat a rozebírat https://vimeo.com/bobik).
Děkuji
Robert Vachule

Brigáda - asistence u chlapce s PAS

19. září 2016 v 21:55 Kontakt
Dobrý den,

hledáme asistenta k 9tiletému synovi s poruchou autistického spektra (dětský autismus) se středně těžkou mentální retardací, vývojovou dysfázií, hypoaktivním ADHD syndromem a motorickou diskoordinací. Tomáš mluví jen v náznacích (říká slova v samohláskách), ale vcelku dobře rozumí. Je milý, kontaktní a převážně pohodový, ale vytváří si řadu rituálů, které umíněně dodržuje a bývají příčinou problémového chování. Když to s ním někdo umí, oblíbí si ho. Většinou dobře spolupracuje při některých druzích cvičení (např. při lekcích Feldenkraisovy metody).

Bydlíme v Praze 10 - Malešicích, kde také Tomáš chodí do speciální školy. Potřebovali bychom pomoci hlavně při cestách ze školy, případně občas o víkendu a o prázdninách.


Pokud máte zájem o zpracování případové studie z praxe pro potřeby bakalářské práce (např. na téma pohybový režim, držení těla a jeho ovlivnění, volný čas), můžeme o tom společně jednat.


V případě zájmu o více informací prosím pište na email: kapitolovi@seznam.cz.

Na spolupráci se těší
Petr a Katka Kapitolovi

Dobrovolnictví na jednorázových sportovních akcích JÚ

18. září 2016 v 19:06 Dobrovolnictví
POMOCNÍCI

Seznam akcí SC JÚ Praha 2016datumakcepočet pomocníků
14. - 16. 10. 20161. - 3. kolo ligy curlingu, Roztyly8 - 12
5. 11. 2016Boccia soustředění, JÚŠ Praha2 - 4
25. - 27. 11. 2016 11.mezinárodní turnaj v curlingu voz., Roztyly8 - 16
7. - 8. 1. 20174. a 5. kolo ligy curlingu vozíčkářů, Roztyly8 - 12
22. - 23. 4. 2017MČR v curlingu vozíčkářů, Roztyly8 - 12
12. - 14. 5. 2017Mezinárodní turnaj v boccie, Praha 1123 - 25


Klára Falcová
Koordinátor dobrovolníků

Jedličkův ústav a školy
k.falcova@jus.cz<mailto:k.falcova@jus.cz>
http://www.jus.cz/
702 186 935


Sportovní klub Jedličkova ústavu v Praze byl založen v roce 1994. Jeho smyslem je zajištění možností sportovního vyžití pro lidi se zdravotním postižením. Od roku 1997 je klub řádným členem České federace Spastic Handicap, o.s., která organizuje soutěže především pro spasticky postižené sportovce, ale na většině soutěží mohou startovat i nespasticky tělesně postižení sportovci.

V současné době registrujeme 196 řádných členů. Jedná se většinou o klienty Jedličkova ústavu, ovšem na tréninky také pravidelně dojíždějí zájemci z celé Prahy i okolí. V SC JÚ Praha provozujeme: atletiku, florbal, bocciu, cyklistiku, lukostřelbu, curling, stolní tenis, plavání, závěsný kuželník, fotbal, šachy, pořádáme též kurzy jízdy na monolyži a pro odvážné zájemce akce s prvky horolezectví.

Především v atletice, curlingu, boccie a cyklistice (včetně jízdy na tricyklu) dosahují naši členové velmi dobrých výsledků i na světových soutěžích. Nejúspěšnějšími sportovci jsou paralympionici, kteří soutěžili na Letních paralympijských hrách: Markéta Macková (tricyklistka) - 3. místo v časovce a 9. místo v silničním závodě, Daniela Vrátilová (atletika) - 4. místo v hodu diskem (vytvořila nový paralympijský rekord), František Serbus (atletika) - 6. místo ve vrhu koulí a 7. místo v hodu diskem a Petr Vrátil (atletika) - 8. místo v hodu oštěpem.

V neposlední řadě má SC JÚ Praha tým curlerů na vozíku, který nemá v ČR konkurenci a tvoří základ reprezentačního týmu ČR, který se prosazuje i na mezinárodním poli.

Ideálním sportem pro lidi s nejtěžším stupněm postižení je boccia (hra pravidly podobná petaque), která je v Jedli velmi populární. V boccie máme v současné době 4 reprezentanty ČR.

Tradičně jsme pořadateli Mezinárodního mistrovství ČR v boccia a curlingu vozíčkářů.
Velmi neobvyklou činností zdravotně postižených, kterou můžeme zájemcům nabídnout, je slaňování hradeb Vyšehradu na invalidním vozíku a překonávání lanových drah. Tento program připravujeme ve spolupráci s organizací Outdoor Aktivity 1-2x ročně v "teplých" měsících. V zimních měsících pořádáme, dle zájmu, klasické lyžařské kurzy pro chodící studenty středních škol a ve spolupráci s OA Jánské Lázně organizujeme kurzy jízdy na monolyži pro vozíčkáře.

V případě zájmu o pravidelné sportování, dobrovolnictví či jinou spolupráci v atletice, boccia, cyklistice, lukostřelbě nebo curlingu na vozíku nás prosím kontaktujte:

SC Jedličkova ústavu Praha, o.s.
Mgr. P. Martínek, D. Vrátilová, Bc. P. Vrbová
V Pevnosti 4, 128 41 Praha 2
Tel./fax: 241 083 104, 724 084 119
E-mail: scjupraha@centrum.cz
Webové stránky Sportovního klubu : www.scjupraha.eu
IČO: 62933744
Bank.spoj.: 102106252/0300 -ČSOB

Sportovní kroužky v Jedličkově ústavu

18. září 2016 v 18:56 Dobrovolnictví
Nabídka spolupráce, dobrovolnictví, praxe, stáží, získávání zkušeností a podnětů pro závěrečné práce

pondělí

16:15 - 18:00 atletika

17:00 - 19:00 lukostřelba

úterý

15:30 - 18:00 boccia

středa

14:30 - 15:30 sportovky

14:00 - 16:00 cyklistika

Kdyby se našel nadšený cyklista, uvítáme vyjížďky ven, po Praze či okolí.

16:00 - 18:00 atletika

čtvrtek

14:00 - 16:00 boccia

16:00 - 17:30 posilovna


děkuji za spolupráci a s pozdravem

Klára Falcová
Koordinátor dobrovolníků

Jedličkův ústav a školy
k.falcova@jus.cz<mailto:k.falcova@jus.cz>
http://www.jus.cz/
702 186 935


TKOSP 2016

14. září 2016 v 12:23 Pozvánky na akce

TKOSP 2016

TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM je týden plný různorodých akcí, kterými chce upoutat pozornost veřejnosti ke světu osob se sluchovým postižením.
5. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením se uskuteční v termínu 24.9.-2.10.2016
S programovými partnery připravujeme zajímavý program opět po celé ČR. Stále se můžete zapojit :-) Program bude zveřejněn začátkem září.
Záštitu nad 5. ročníkem festivalu převzal místopředseda Senátu PČR Ing. Zdeněk Škromach.
Máte-li zájem o spolupráci, neváhejte nás kontaktovat :-)

ORBI PONTES pro Vás připravuje výstavu zajímavých fotografií, výstavu zajímavých fotografií, procházku po Praze a zejména Koncert pro uši25.9. v Divadle ABC, kde poprvé po roce vystoupí Tomáš Klus.


seminář Zdravé nohy I.

12. září 2016 v 11:19 Kurzy a semináře

http://www.cvikyprozdravi.cz/kurzy/jednodenni-seminar-zdrave-nohy-i-sobota-17-9-2016/


Jednodenní seminář Zdravé nohy I. sobota 17. 9. 2016 (17.9.2016)

Jednoduchá a účinná prevence a náprava bolestí a deformit nohou z nesprávného zatěžování.

Cvičení zlepší pohyblivost kotníků, přednoží a prstů nohou, zpevní klenbu nohy, zvýší vnímavost (propriocepci) chodidel a postupně také upraví deformity prstů nohou a chodidel.
Pro více informací se podívejte na nový web k nohám, můžete si také nohy otestovat a zjistit, zda je seminář vhodný právě pro vás.

Co se na semináři naučíte?

 • Vysvětlím, jak má správně fungovat ploska nohy,
 • jaké jsou nejčastější deformity a vady nohou, jejich příčiny a projevy,
 • jaké máte možnosti k nápravě a prevenci deformit a vad nohou (včetně ukázek některých pomůcek ke korekci či vhodné obuvi),
 • praktický nácvik: pasivní stimulace a masáž plosek nohou (s pomůckami),
 • praktický nácvik: aktivní masáž plosky a prstů a rozhýbání nohou,
 • speciální cviky k rozhýbání ztuhlých prstů (i k odstranění jednotlivých deformit) a k posílení klenutí nohy, vše také s pomůckami,
 • nácvik rovnováhy, stability a propriocepce hravou formou s pomůckami.

Přihlášky:

Mailem na: v.botlikova@gmail.com. Údaje k platbě semináře zasílám po přihlášení mailem.


Studentka FTVS UK na paralympiádě v Riu

8. září 2016 v 13:01

zdroj: http://iforum.cuni.cz/IFORUM-15943.html


Handicap není překážkou, je to jen handicap aneb v Riu opět zabojují studenti UK

Co mají společného studentka Právnické fakulty UK Anastasja Vištalová a studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu oboru aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Tereza Diepoldová? Obě reprezentují Českou republiku na letních paralympijských hrách v Riu de Janeiro, které začínají právě dnes, tj. 7. září, a potrvají až do 18. září. Nový akademický rok 2016/17 tedy sportovkyně-studentky stihnou s časovou rezervou!
Anastasja Vištalová je historicky první českou jezdkyní na paralympijských hrách. Foto: Facebook Anastasji Vištalové

Anastasja Vištalová je historicky první českou jezdkyní na paralympijských hrách. Foto: Facebook Anastasji Vištalové
Soutěže paralympiády se budou konat na stejných místech jako olympijské disciplíny, tedy v Barra, Deodoro, Maracana i na Copacabaně. Celkově se paralympiády zúčastní 4 350 sportovců ze 178 zemí světa a rozdělí se celkem 528 sad medailí. Z České republiky se na paralympiádu nominovalo 37 sportovců, přičemž zastoupení budeme mít v osmi sportovních odvětvích: v atletice, cyklistice, plavání, lukostřelbě, boccie, stolním tenisu, jachtingu a jezdectví.
V této posledně jmenované disciplíně soutěží Anastasja Vištalová, která se tak stane historicky první českou jezdkyní na paralympijských hrách. V dětství prodělala dětskou obrnu, a přestože se pohybuje střídavě o berlích a na invalidním vozíku, už v patnácti letech se v roce 2010 stala nejmladší mistryní České republiky v paradrezuře. Nyní studuje druhým rokem Právnickou fakultu UK a přednášky a semináře musí skloubit s kondičně-rehabilitačním plaváním a vlastním tréninkem. Čas si však najde i na psaní knižních recenzí a vlastního blogu.
Podobně zaneprázdněná je i Tereza Diepoldová, která na paralympiádu jede už počtvrté. V Aténách 2004 a Pekingu 2008 bylo její disciplínou plavání. Od roku 2010 se věnuje cyklistice a je opět úspěšná. V Londýně 2012 dokonce vybojovala stříbrnou medaili v časovce jednotlivců a ve stejném roce se stala také celkovou vítězkou Světového poháru. V deseti letech jí po nehodě autobusu amputovali pravou nohu v nadkolenní části, ale jak sama říká: "Handicap mě posunul dál a více mi dal, než vzal."
"Paralympiáda je velkou příležitostí ukázat zdravým lidem, že i handicapovaní se mohou prosadit ve světové konkurenci a handicapovaným, že handicap není překážkou, je to jen handicap a člověk se s tím prostě musí naučit žít plnohodnotný život, nesedět jen doma a říkat si, proč zrovna já," trefně shrnuje Anastasja Vištalová paralympijskou myšlenku.
Informace a výsledkový servis ze soutěží českých sportovců budou k dispozici na www.paralympic.cz.

Paralympijské hry (zkráceně také paralympiáda) jsou určeny sportovcům s trvalým tělesným (amputace, postižení pohybu), mentálním a senzorickým (oslepnutí) zdravotním postižením a jejich iniciátorem byl Sir Ludwig Guttmann. Paralympijské hry se konají jednou za čtyři roky vždy po olympijských hrách v létě i v zimě a řídí je Mezinárodní paralympijský výbor (IPC), v České republice spadají nominace sportovců pod Český paralympijský výbor (ČPV). První letní paralympijské hry se konaly v roce 1960 v Římě, v osmi odvětvích tehdy závodilo 400 sportovců z 23 zemí. Zimní paralympiády se pořádají od roku 1976.
Sdílejte článek: Facebook Google+ Twitter

Informace o článku

Publikováno: 7. září 2016
Autor: Petra Adámková
Foto: Facebook Anastasji Vištalové
Rubrika: Studenti


Možnosti zapojení do sportů při dobrovolnictví v JUŠ

8. září 2016 v 13:00 Dobrovolnictví
Naši studenti se pravidelně zapojují jako dobrovolníci při akcích Jedličkova ústavu a škol a při praxi ve Sportovním klubu vozíčkářů. Asistují při jednorázových akcích nebo navazují dlouhodobou spolupráci v hodinách TV i mimoškolních aktivitách.
Pro představu, co můžete zažít a vyzkoušet, při čem můžete pomáhat a na co se více specializovat, poslouží následující přehled:

Seznam předpokládaných sportovních aktivit
(aktivity se realizují na základě zdravotního stavu žáků JÚŠ, dostatku personálu a vybavení)


Tělocvična
* úpoly základy karate
* lakros
* lukostřelba
* uzpůsobení paintball
* cvičení v přírodě (posilování a běhání)
* rytmická gymnastika
* cvičení na trampolíně
* orientační běh (možná)
* posilování ve velké posilovně
* kruhový trénink
* ogodisk
* badminton
* střelba z praku
* úpoly základy Judo a Zápas
* relaxační a protahovací cvičení
* ping pong
* handbike


Bazén
* nácvik plaveckých způsobů
* vodní polo
* aquafitness nebo jiné druhy cvičení ve vodě
* ploutve a monoploutve
* cvičení na deskách na rovnováhu
* nácvik plavání pod vodou
* pro končící ročníky změna sportoviště na bazén Podolí, pro porovnání bazén JÚŠ a běžný bazén (možná)Po domluvě lze realizovat i další aktivity, dobrovolníci mohou přijít s vlastním nápadem.

Více info: Lukas.Kropik@seznam.cz
učitel TV v JUŠ, absolvent FTVS UK

Dobrovolnictví v JUŠ

7. září 2016 v 12:16 Dobrovolnictví
Nabídka činností pro dobrovolníky v Jedličkově ústavu a školách
Dobrovolníci v JÚŠ pomáhají nejčastěji ve škole jako asistenti učitelům a v domovech mládeže jako dobrovolní vychovatelé. Někteří dobrovolníci pomáhají i v dílnách, v bazénu nebo ve sportovním klubu.
Ve školách potřebujeme:
 • Asistence dětem při vyučování
 • Pomoc při zvládání denních činností - jídlo, oblékání
 • Přesuny mezi budovami (doprovody na praxe, do dílen, na oběd, fyzioterapii atd.)
 • Pomoc pedagogům: přesun učebních pomůcek, pochůzky, drobné administrativní práce
V Domově dětí a mládeže Topolka potřebujeme:
 • Přesuny mezi budovami (doprovody do a ze školy)
 • Odpolední programy pro děti, pomoc vychovatelům v přípravě a realizaci činností
V Domově mládeže Tapky potřebujeme:
 • Pomoc s přípravou do školy
 • Dopomoc při individuálních volnočasových aktivitách - procházky, nákupy, návštěvy kin nebo divadel
Ve Školním klubu potřebujeme:
 • Doučování školních předmětů
 • Odpolední programy pro děti, hry
 • Doprovod do bazénu - pomoc s převlékáním, dopomoc při plavání ve vodě
 • Hromadné akce - asistence při výletech, na škole v přírodě
V řemeslných dílnách potřebujeme:
 • Asistence dětem při jejich práci v dílnách (keramická, textilní, košíkářská a dřevařská)
Ve Sportovním klubu JÚ potřebujeme:
 • Asistence při sportech
 • Pomocní rozhodčí na turnaje v boccie a curlingu v průběhu roku
V Takavárně potřebujeme:
 • Pomoc osobě s tělesným postižením, která je servírka
 • Manipulace s penězi a s registrační pokladnou
 • Možnost naučit se připravovat nápoje - káva latté, presso, atd.
Pokud máte zájem aktivně využít svůj volný čas a chcete se seznámit s novými lidmi, kontaktujte koordinátorku dobrovolníků:
Klára Falcová

E-mail: k.falcova@jus.cz
Telefon: 702 186 935