Srpen 2017

APA konference 22. 9. 2017 na FTVS

31. srpna 2017 v 9:22 Pozvánky na akce
Dobrý den, vážení a milí příznivci aplikovaných pohybových aktivit,

konference ADAPTED PHYSICAL ACTIVITY THROUGH THE LIFESPAN, kterou pořádá katedra zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství UK FTVS, se koná již za krátký čas, tedy konkrétně v pátek 22. 9. 2017 od 9,15 do 19,00.

Konference se koná jen jeden jediný den a my doufáme, že bude plný zajímavých dojmů, inspirativních zážitků i setkání.

A na co se můžeme těšit?
Na špičkové zahraniční řečníky (např. Jima Parryho či Annu van Dijk),
na vynikající české řečníky mezinárodního formátu z akademického prostředí (Martina Kudláčka, Ondřeje Ješinu, Julii Wittmannovou a mnohé další),
na Pavlu Kovaříkovou-Valníčkovou, naši úspěšnou nevidomou sportovkyni a držitelku několika medailí z paralympijských her, ale také třeba na Jiřího Ježka,
na společné cvičení lekce Feldenkraisovy metody pod vedením Terezy Hrdličkové,
na posterovou sekci se zajímavými tématy,
na možnost setkat se v průběhu celého dne se zajímavými lidmi z oblasti paralympijského sportu, školství, zdravotnictví i sociální oblasti, s lidmi z České asociace aplikovaných pohybových aktivit i mimo ni.
Svoji účast přislíbil i zakladatel Kladrubských her, Dr. Vojmír Srdečný.

Pro účastníky je v ceně konferenčního poplatku zahrnuto kromě programu i občerstvení a hodnotný konferenční balíček.
Nenechávejte, prosím, své přihlášení na poslední chvíli. Abychom pro Vás byli schopni zajistit konrefenční servis, prosíme o přihlášení nejpozději do 19. 9. 2017

Bližší informace na webových stránkách FTVSS pozdravem za organizační výbor a vědeckou radu konference,

Jitka Vařeková a Klára DaďováPS: V posledním roce zvolna přesouváme naše informační aktivity na facebookovou stránku APA FTVS.
https://www.facebook.com/APA-FTVS-1898610330383237/

Zážitky z prázdnin aneb když student APA vyjede do světa...

17. srpna 2017 v 23:45
Můj výlet na světovou para atletiku

Když jsem v červnu odjížděla na 4 týdny do Anglie, netušila jsem, jaký úžasný sportovní zážitek zažiji. Původně to měl být "jen" jazykový kurz v Oxfordu. Do Anglie jsem odjížděla s cílem naučit se lépe anglicky a poznat nové přátele z celého světa.
Jednoho dne jsem si na internetu zjistila, že bude v Londýně Diamantová liga (jeden ze série prestižních atletických závodů). Jet na londýnský olympijský stadion fandit našim českým atletům? U toho jsem nesměla chybět! Proto jsem si objednala jeden lístek a vyrazila.

Byl to skvělý zážitek, nicméně mě o týden později čekalo ještě něco mnohem lepšího. Na Diamantové lize byly všude reklamy o tom, že se bude na stejném stadionu konat Mistrovství světa v atletice handicapovaných (World Para Athletics Championships). A můj plán na další výlet byl jasný…

Již při příjezdu na stadion byla všude cítit pozitivní nálada. Nečekala jsem, kolik lidí u stadionu bude. Příjemně mě překvapilo, kolik lidí má zájem vidět atletiku handicapovaných. Když jsem se konečně dostala k turniketům se svojí vstupenkou a vstoupila do útrob stadionu, měla jsem husí kůži z toho, kolik lidí bylo na tribunách. Nebylo plno, ale tolik lidí jsem nečekala. Všichni hlasitě fandili a podporovali, především tedy britské atlety. Byla tam neuvěřitelná atmosféra.

Viděla jsem úžasné sportovní výkony. Během dopoledního programu se stále pestře obměňovaly disciplíny a kategorie dle typu postižení. Líbilo se mi, že před každou změnou kategorie bylo komentátory skvěle vysvětleno, jací závodníci budou závodit, s jakým typem postižení a jaký druh postižení do dané klasifikační třídy ještě patří a jaký nepatři. Vše bylo doplněno obrázky na velkých světelných tabulích.

Byl to skvělý zážitek! Jsem ráda, že jsem u této akce mohla být. Pro mě to mělo obrovský význam, protože bych se ráda do budoucna věnovala atletice handicapovaných.
Každý, koho APA zajímá a studuje tento obor, by měl něco podobného vidět a zažít! Vážně to stojí za to.

K., studentka ATVS OSP


Nabídka tématu BP/DP: pohybové programy pro zrakově postižené

13. srpna 2017 v 12:16 Podpora při psaní závěrečných prací v oblasti APA
Přeji krásný prázdninový den,


z okruhu osob se zrakovým postižením nám dorazila luxusní nabídka na dlouhodobou spolupráci.
Chtějí řešit zlepšení nabídek cvičení i domácího tréninku pro ZP - jak fitness, tak prevence pohybových poruch.
Jsou ochotni se stát "pokusnými králíky" na BP/DP: tj. podstoupit třeba kineziologické vyšetření, stanovení pohybového programu, individuální či skupinové cvičení, ověření vhodnosti audio nahrávek... Nabídnou síť kontaktů. Dorazí na cvičení... Luxus.

Je to moc pěkné téma, které - kdyby ho někdo chtěl začít řešit - může v pohodě vystačit na bakalářku (např. "Individuální nastavení pohybového programu pro jedince se zrakovým postižením), na diplomku (např. Evaluace kondičního pohybového programu pro zrakově postižené) i na disertaci (např. Pohybové vzorce u zrakově postižených a možnosti jejich ovlivnění pohybovým programem). Také je to téma, které můžete řešit i ve dvojici či trojici a určitě ho stále nevyčerpáte.
V případě zájmu je možná konzultace osobně i mailem (pošlu dokument s více informacemi). Téma není vhodné pro zájemce o napsání rychlé a povrchní bakalářské práce! S respektem k našim partnerům se prosím hlaste pouze v případě, pokud by Vás problematika opravdu zaujala a byli jste ochotni se jí věnovat.
S pozdravem, Jitka Vařeková

Celostátní sportovní hry zrakově postižené mládeže 2018

10. srpna 2017 v 7:55 Dobrovolnictví

Škola Jaroslava Ježka bude v roce 2018 v termínu od 21.5.2018 - 25.5.2018 pořádat Celostátní sportovní hry zrakově postižené mládeže se zahraniční účastí.

Hry se budou konat ve Sportovním areálu města Kladna - Sletiště.


Budu moc ráda za pomoc ze strany studentů - potřebujeme lidi na zapisování výsledků, traséry​, pomocníky u jednotlivých disciplín, atd. Naše děti soutěží v atletice (skok daleký, běh 60m a 600m, hod míčkem), plavání (25m prsa, 25m volný způsob, 25m znak, 50m prsa, 50m volný způsob a štafeta), showdown a goalball.

Budou se hodit i další lidé v zázemí (fotografové, "sportovní redaktoři" schopní o akci napsat do časopisů Tělesná výchova a sport mládeže a Aplikované pohybové aktivity v teorii a praxi - kontakt na časopisy J. Vařeková).
Jedná se o akci mimořádného významu a získané zkušenosti se Vám určitě budou hodit. :-) Atmosféra bude skvělá, výkony jedinečné. :-) Přijďte pomoci, přijďte fandit!


Zájemci o podporu akce v jakékoli formě se mohou hlásit již nyní!!!


Lenka Miklová, Škola Jaroslava Ježka
Lenka.Miklova@SkolaJJ.cz

Nabídka zaměstnání v APA

8. srpna 2017 v 10:26 Brigády a zaměstnání
Zdroj: http://ftk.upol.cz/nc/zprava/clanek/vyberove-rizeni-ftk-odborny-vedecky-vyzkumny-a-vyvojovy-pracovnik/

Děkan Fakulty tělesné kultury vypisuje výběrové řízení na obsazení 3 pracovních míst na pozici:

Odborný vědecký, výzkumný a vývojový pracovník

v rozsahu úvazku 1,00 fondu pracovní doby (40 hodin týdně).
Kvalifikační požadavky:
  • magisterské vzdělání v oboru zaměřeném na aplikovanou tělesnou výchovu nebo aplikované pohybové aktivity, doktorské studium zaměřené na aplikované pohybové aktivity nebo 3 roky praxe v pedagogických oborech speciální pedagogika nebo tělesná výchova a 3 roky praxe na pracovišti zaměřeném na poradenství v aplikované tělesné výchově,
  • předpoklady k pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti,
  • samostatnost a morální bezúhonnost.
Nabízíme:
  • 40 dnů dovolené, pracovní telefon, stravenky, možnost celoživotního vzdělávání a školení, financování externí kanceláře mimo prostory UP, možnost využívat sportovní vybavení k pracovním i mimopracovním účelům.
Místo výkonu práce:
  • Univerzita Palackého v Olomouci a regionální pracoviště v Královéhradeckém a Pardubickém kraji; Ústeckém a Libereckém kraji; Jihočeském a Středočeském kraji.
Předpokládaný nástup: září 2017
Strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe a kopii dokladu o dosaženém vzdělání, příp. potvrzení od poradenského zařízení v oblasti aplikované tělesné výchovy, zašlete poštou na personální oddělení FTK UP, třída Míru 117, 771 11 Olomouc nebo na e-mail: ladislava.meluchova@upol.cz a zbynek.svozil@upol.cz.
Uzávěrka přihlášek je stanovena do 28. 8. 2017.

Kontaktní osoba:
Mgr. Ondřej Ješina, Ph.D.
Katedra aplikovaných pohybových aktivit
Fakulta tělesné kultury | Univerzita Palackého v Olomouci
třída Míru 117 | 771 11 Olomouc
T: +420 733 690 599| E: ondrej.jesina@upol.cz

Vyhlašovatel si vyhrazuje právo pozici ve výjimečném případě bez udání důvodu neobsadit nebo zrušit výběrové řízení.

Průlomový projekt podpoří žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami

8. srpna 2017 v 10:22
Zdroj: https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/prulomovy-projekt-podpori-zaky-a-studenty-se-specialnimi-vzdelavacimi-potrebami/


čtvrtek 3. srpna 2017, 08:00 - Text: Martin Višňa


Rovný přístup dětí, žáků a studentů ke vzdělávání v oblasti pohybové gramotnosti a zdravého životního stylu nejen ve školním prostředí je cílem nového tříletého projektu katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury, který získal podporu z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Zmapování podmínek proinkluzivního prostředí ve vztahu ke zdravému životnímu stylu, rozvoj kompetencí pedagogických pracovníků, inovace systému individuální integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách, zavedení jednotných postupů v inkluzivní tělesné výchově, rozšíření poradenských služeb včetně například internetové poradny, realizace vzdělávacích programů zaměřených na aplikované pohybové aktivity (APA) či aktivní působení v oblasti strategických a normativních rozhodnutí veřejné správy. To vše má podle řešitelů vést k naplnění uvedeného cíle.
Projekt s názvem Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti hodnotící komise v rámci výzvy Podpora žáků se zdravotním postižením I vyhodnotila jako třetí nejlepší s celkovým ziskem 96 bodů ze sta možných. "Navzdory tomu, že ministerstvo školství původně neočekávalo obsahové zaměření na aplikované pohybové aktivity, velmi pozitivně přijalo zaměření projektu i jeho zpracování a jako jeden z mála se náš projekt nedočkal finančního krácení a byl schválen v rozsahu zhruba 24 milionů korun," pochlubil se hlavní řešitel projektu Ondřej Ješina.
S obdobným projektem se podařilo uspět také Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, s níž olomoucká katedra APA dlouhodobě spolupracuje. Oba projekty jsou koncipovány jako tříleté a mimo jiné znamenají nová pracovní místa pro minimálně deset absolventů studijních oborů Aplikovaná tělesná výchova a Aplikované pohybové aktivity a některých příbuzných oborů.
"Zařazení konzultantů APA pro celou Českou republiku s finančním přispěním ministerstva školství znamená průlom v uplatnění absolventů a uznání kompetencí zaměřených na pohybové aktivity a tělesnou výchovu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. V kontextu připravovaných pracovních pozic metodika pohybové gramotnosti - konzultanta APA a až pěti řadových konzultantů APA v Olomouckém kraji se jedná až o 15-16 nových pracovních pozic pro absolventy oborů zaměřených na APA. A to vše v jednom jediném školním roce," prozradil Ješina.
Doplnil, že také město Olomouc aktuálně zvažuje přijetí pracovníka APA pro podporu dospělých, rodin i dětí v kontextu zvýšení jejich kvality života a zlepšení životního způsobu těchto osob.
Novinky a aktivity týkající se projektu mohou zájemci sledovat na stránkách Centra APA, organizační jednotky katedry APA, na adrese www.apa.upol.cz.