Září 2017

Zkušenosti nevidomé plavkyně s veřejným plaváním

6. září 2017 v 17:47

Ráda si chodím zaplavat do Axy, kde je to, když vynechám komunikaci s personálem, bezvadné.
Nosím sebou takovou ceduli, kterou stavím na startovní blok. Píše se na ní, jako že jsem nevidomá a proto prosím, aby se ostatní vyhýbali mně, že nevidím a plavu tady!
Je to takové blbovzdorné oznámení, ale docela dobře funguje, když s plavčíkem není možné vůbec komunikovat, vyjednat si natažení lajny ani nemluvě... Spoluplavci bývají milí a chápaví, často se hlídají mezi sebou, aby mi dělali místo podél zdi...
Dříve, když jsem ještě závodně plavala, jsem měla možnost víceméně poznat všechny pražské bazény. Můžu tak myslím docela srovnávat...
Axa je z pohledu potřeb zrakově postižených zcela výjimečný bazén: má výborné světelné podmínky pro zbytkaře, skvělé kontrasty na prvcích v bazénu, což znamená možnost výborné orientace ve vodě... Pro nevidomého plavajícího podél zdi jednu mimořádnou vlastnost - žebříčky jsou zapuštěné do úrovně stěn, takže při letmé kontrole rukou tolik nehrozí, že se o žebříček zaháknu nebo praštím jako jinde... Zajímavé na tom celém je, že všechno tohle vzniklo bezděčně, architekti ani návrháři to zřejmě vůbec netušili, ani nesledovali. Bazén se skokanskou věží byl "na míru" postaven pro babičku současné paní majitelky hotelu Axa, která byla výborná skokanka... Mimochodem, s paní Friedlanderovou, onou majitelkou, mám na rozdíl od zmíněného personálu na bazénu zkušenost naprosto luxusní. Pomohla mi vymyslet a domluvit pohodové místo, kam během svého plavání můžu bezpečně odložit svého vodicího pejska. Dorku při svém příchodu vždycky zaparkuju pod lavičku na hotelovém baru, už nás tam vítají. Takže i tato drobnost patří k mým zkušenostem s Axou...

Pavla KovaříkováPozn.:
Poradkyně a lektorka v tématech života s těžkým zrakovým postižením Pavla Kovaříková (1972) se narodila s vrozeným glaukomem. V dětství měla zbytky zraku, od 15 let je zcela nevidomá. Absolvovala bakalářské studium angličtiny na katedře překladatelství a tlumočnictví filozofické fakulty Univerzity Karlovy a magisterské studium psychologického poradenství na West Chester University of Pennsylvania v USA.
Marta vede Pavlu za hůl
foto: Petr Topič - MAFRA, 2014
Na přelomu 80. a 90. let byla pod svým rodným příjmením Valníčková členkou státní reprezentace a na světových soutěžích získala řadu medailí včetně paralympijských v běhu na středních tratích a běžeckém lyžování.
Od konce 90. let se mimo jiné věnuje vlastní výtvarné tvorbě a vystavuje. Doposud ilustrovala osm publikací, o její tvorbě a životním příběhu byl natočen dokument Malování potmě. Je autorkou kresby Světluška používané v charitativní kampani Nadačního fondu Českého rozhlasu ve prospěch nevidomých.
Dlouhodobě se profesionálně věnuje poradenství a prezentační a vzdělávací činnosti v tématech života s těžkým zrakovým postižením. Zhruba dvacet let se zabývá vedením zážitkových a vzdělávacích programů pro nejrůznější cílové skupiny z řad vidících - kdysi v rámci bývalého Institutu základní rehabilitace zrakově postižených při UK a sdružení Okamžik, nyní pod hlavičkou Rozhledny.

Je matkou dcery Marty (nar. 2010) a Míši (nar. 2014), který byl rodině svěřen do pěstounské péče.


PAVLA KOVAŘÍKOVÁ BUDE HOSTEM APA KONFERENCE NA FTVS 22/9 2017

Konzultant APA - nabídka práce

1. září 2017 v 9:18 Brigády a zaměstnání
Vážení příznivci oboru aplikovaných pohybových aktivit, studenti, dobrovolníci,
hledáme spolupracovníka do projektu Pohyb pro inkluzi (OPVVV 37) na pozici "konzultant APA".
Jedná se o pracovní úvazek 0,9 nebo dva částečné úvazky od 1.9.2017. Projekt potrvá 3 roky.
Náplní bude zejména terénní práce ve vybraných základních školách na území hlavního města Prahy, viz níže:
Konzultant APA
- provádí přímou práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP)
- pracuje s kolektivy žáků (tělesná výchova, teambuildingové akce, Paralympijský školní den)
- zodpovídá za přímou práci ve školách, spolupracuje s SPC a PPP (spoluvytváří individuální vzdělávací plán)
- účastní se přípravy a realizace volnočasových aktivit (v rámci konkrétní ZŠ a na příměstském sportovním táboře na FTVS UK: 1-2 týdny o letních prázdninách)

Zájemci kontaktujte co nejdříve:
PhDr. Klára Daďová, Ph.D.: dadova.klara@gmail.com
Ing. Jana Štollová: stollova@ftvs.cuni.cz