Informace pro budoucí Erasmáky

7. listopadu 2017 v 19:55 |  Zahraniční nabídky a akce
Každoročně studenti našeho oboru zvažují výjezd do zahraničí. Zkušenost je to nesmírně obohacující, ale odhodlat se a zdolat veškeré překážky dokáže jen pár jedinců.
Moc děkujeme Katce Smutné, že pro budoucí generace studentů uvažujících o zahraničním výjezdu shrnula své postřehy s přihlašovacím procesem.
JiVa

Bez čeho to nepůjde?
Pokud se chystáte vyjet na program Erasmus+, nesmí vám chybět notná dávka odvahy, chuti a vůle. Není jednoduché si vše sám nastudovat, hlídat si termíny, odevzdat všechny potřebné dokumenty a na závěr vyjet a nechat za sebou rodinu, kamarády a školu. K tomu všemu na Erasmus nemůžete vyjet, pokud nemáte splněné všechny předměty z dosavadního úseku studia. To vše se ale více než vyplatí a zkušenosti a zážitky, které za pobyt v zahraničí posbíráte, vám nikdo nevynahradí a už nikdy nevezme.

Kdy vyjet?
Nejlepší pro výjezd je druhý ročník Bc. studia. V prvním ročníku se vyjet nedá a třetí ročník je plný důležitých předmětů, praxí a bakalářských povinností (psaní závěrečné práce a příprava na státní závěrečné zkoušky). Pokud má někdo zájem vyjet v magisterském úseku studia, tak se doporučuje letní semestr prvního ročníku.

Jak podat přihlášku?
Přihlášky se podávají v elektronické podobě na stránkách: https://is.cuni.cz/webapps/ (přihlášení je stejné jako do SISu či na CAS), kde je ke stažení i návod pro podání přihlášky. Zde naleznete odkaz na složku "Erasmus", kde podáte přihlášku. Ve výběru jsou všechny univerzity, které umožňují výjezd na Erasmus. Pokud už víte, jaký je váš cílový stát, univerzita či umístění, vyplňte, vyberte z možností a přihlašte se.
Seznam univerzit a jiné informace naleznete na stránkách fakulty: https://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-1849.html a univerzity: https://www.cuni.cz/UK-8244.html#9.

Kdy podat přihlášku?
Přihlášky se podávají většinou v zimním zkouškovém období či na začátku letního semestru (období únor - březen) na následující akademický rok, tedy s půlročním až ročním předstihem. Pokud nejsou všechna místa obsazena, může být vypsán nový termín pro přihlášky na letní semestr. Termíny se mohou lišit, proto buďte obezřetní. Pokud chcete vyjet ve druhém ročníku, měli byste se začít přihlašovat už v ročníku prvním (mezi semestry).

Kolik můžu podat přihlášek?
Každý student může podat až tři přihlášky. Preference má možnost uvést jen v motivačním dopise.

Motivační dopis
Odevzdáváte ho současně s odesláním přihlášky zahraničnímu koordinátorovi (v našem případě Ing. Dana Basařová). Musí být pro každou univerzitu jiný (tzn. když podám tři přihlášky, musím napsat i tři motivační dopisy) a musí být napsán v jazyce, ve kterém bude na dané univerzitě probíhat výuka. Většinou je to angličtina, ale setkáte se i s francouzštinou, španělštinou, němčinou aj.
Motivační dopis by měl být formální, dlouhý cca na A4 a měl by obsahovat vaše preference, důvod pro vaše přijetí, vaše současné studijní informace a motivaci, proč byste chtěli na Erasmus vyjet.

Výběrové řízení
Od zahraničního koordinátora dostanete informaci, kdy se máte dostavit k ústnímu pohovoru v cizím jazyce. Pohovor trvá cca 20 minut a jedná se o rozhovor jednoduššího typu, kde mohou padnout otázky ohledně výjezdu, studia a cílové země. Po jeho úspěšném absolvování se z účastníků vybírá počet studentů, kteří jsou nominováni (některé univerzity nabízejí jen jedno místo, některé dvě a více).
Pokud jste byli nominováni, zbývá sestavit studijní plán a společně s podepsanou přihláškou odevzdat koordinátorovi k podpisu proděkana/ky. Tyto listy se zasílají na partnerskou univerzitu v daném termínu! Termín je znám v seznamu univerzit.

Přihláška na univerzitu
Určuje každá univerzita odlišně. Vyplňujete ji online na stránkách zahraniční školy, v případě Eudapy ve Finsku vyplňujete dvě: jednu na univerzitu, druhou na program EUDAPA. Tyto přihlášky mají opět svůj deadline!

Studijní plán
Sestává se z předmětů, které na Erasmu budete plnit a jejich případných ekvivalentů pro naší univerzitu. Název a kód ekvivalentu předmětu vypíšete do tabulky. Po domluvě s vyučujícím daného předmětu vám může být předmět po příjezdu uznán. Vyučující vám studijní plán musí podepsat, většinou vám zároveň s tím sdělí požadavky, bez jejichž splnění vám předmět po příjezdu neuzná. Pokud nenajdete ekvivalent pro všechny předměty, opíšete předměty partnerské univerzity v originálním znění a budou vám uznány jako volitelné.

Akceptační dopis
Obdržíte ho po výběrovém řízení zahraniční univerzity, jež vám ho zašle poštou, spolu s potvrzenou přihláškou (buď na vaší adresu nebo přímo koordinátorovi).

OLS (Online Linguistic Support)
Před a po ukončení pobytu jste povinni provést vlastní online jazykové hodnocení na těchto stránkách: https://erasmusplusols.eu/. Login a password obdržíte od koordinátora.

Účet
Pro potřeby Erasmu a uznání stipendií musíte mít zřízený technický cizoměnový účet u KB. Je zdarma, obdržíte k němu i kartu. Pro jeho získání si musíte domluvit osobní schůzku na dané pobočce, kde předložíte akceptační dopis a jiné potřebné dokumenty (OP, řidičský průkaz, rodný list). Bez tohoto účtu nedostanete žádné stipendium.

Pojištění
Po dohodě s vaší pojišťovnou a dle vašich přání.

Ubytování
Zažádáte si o něj taktéž online, odkazy najdete na stránkách zahraniční univerzity. Ceny a podmínky ubytování se mohou lišit, informujte se tedy předem.

Ostatní užitečné informace
- Veškeré informace a návod krok po kroku naleznete zde: https://www.cuni.cz/UK-6709.html#7.
- Databáze závěrečných zpráv studentů: http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/.
- Jména studentů APA FTVS, kteří na Erasmu byli: Michal Királyi, Eliška Nejdlová, Filip Hruša, Jaro Tomek aj.

- Můj e-mail pro jakékoliv potřebné dotazy: kacka.smutna@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama