Jak na zahraniční stáž?

5. srpna 2019 v 11:50 |  Zahraniční nabídky a akce
V rámci studia mohou naši studenti vyjet na zahraniční stáž v délce 2 - 12 měsíců v každém úseku studia.
To znamená klidně na rok v bakalářském studiu, na rok v navazujícím magisterském a pak ještě na rok v doktorském. Minimální doba je 60 dní.

O stáži je sepsána smlouva s přijímající institucí.
Ta je pro instituci vlídná, v podstatě k ničemu je nezavazuje, jen k tomu, že Vás vezmou na smluvený čas na práci na zkušenou a budou poskytovat supervizi.
Oni Vám nic neplatí, nic se neplatí jim.
Nabízejí místo pro stážistu a dostávají pracovní sílu zdarma.

Je možné vyjet i na letní měsíce - záleží na přijímající instituci, jestli se u nich něco děje a má to smysl.

Vy jste po dobu stáže podporováni poměrně velkorysým stipendiem, které má výši podle zvolené země (1. kategorie - sever Evropy, 2. kategorie - západ a 3. jihovýchod.)


Stipendium má pomoci pokrýt Vaše náklady na pobyt na stáži, tj. na cestu, bydlení a stravu. Některé organizace disponují vlastním ubytováním a mohou Vás ubytovat zadarmo či za provozní náklady (sportovní kempy, internátní školy), jinde ubytovací kapacity nemají, a tak si samostatně zajišťujete pronájem.

Instituci si buď zvládnete vybrat sami, nebo se přijďte poptat a můžeme zkusit pomoci.

Může to být třeba:

- instituce při univerzitě (laboratoř, výzkumné centrum, sportovní katedra),

- rehabilitační centrum (něco jako Kladruby u nás, v Belgii třeba rehabilitační ústav Pellenberg - to je něco, co opravdu chcete vidět - viz oba odkazy:
https://www.uzleuven.be/nl/nieuws/18-03-30/revalidatiecentrum-opent-nieuwe-therapietoren - stránky jsou ve vlámštině, bez google překladače to asi nepůjde, ale na místě většina lidí mluví velmi srozumitelnou angličtinou, netřeba se bát

- speciální škola či jiná vzdělávací instituce (něco jako Jedličkův ústav u nás, v Belgii třeba Dominiek Savio Institut, v Německu internátní školy s waldorfskou pedagogikou, např. Heimsonderschule Foehrenbuel),
Do DSI jezdí FTVS studenti pravidelně již od roku 1995 a vyjely jich již desítky. V letech dřívějších např. Klára Daďová či Eva Prokešová, v letech nedávných např. Bára Boubelíková, Anička Svobodová nebo Víťa Šašek. http://apaftvs.blog.cz/1701/o-zahranicni-stazi-v-belgii

- sportovní kluby či organizace
- něco jako je u nás Cesta za snem je třeba v Belgii: "To walk again", kde pracuje náš absolvent Jakub Krátký - https://runtowalkagain.be/contact/,
- nebo Centrum adaptovaných sportů při KU Leuven - https://www.kuleuven.be/sport/sports/sport-offer/team/sports-for-the-disabled, http://www.parantee.be/parantee/index.asp?M=102&clubID=29 - kde organizují specializované tréninky pro osoby se specifickými potřebami, inkluzivní pohybové aktivity, paralympijské školní dny aj.
- nebo ve Francii je organizace Erica Dargenta podporující handicapované surfaře.... nebo co vás napadne.

Vybíráte podle Vašich profesních zájmů a jazykových schopností, domlouváte sami. Někde již kontakty a zkušenosti máme a rádi předáme (třeba na DSI v Belgii), jinde by to určitě stálo za zkoušku... ale ještě to nikdo nezkusil (třeba sportovní kluby a rehabilitační centrum u Leuven). Po domluvě s institucí se sepisuje smlouva mezi fakultou a institucí o přijetí konkrétního jednotlivce na konkrétní dobu.

Na fakultě má agendu kolem zahraničních stáží na starosti paní Mgr. Hana Sládková, international@ftvs.cuni.cz


Peníze na akademický rok jsou omezené.
Je tedy vhodné vše plánovat s předstihem, dříve nežli prostředky dojdou (některý rok se nevyčerpají, jiný ano).

Držíme palce všem odvážným cestovatelům! :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama